Terytorium Polski zmniejszyło się. Nowy raport GUS

Polska
Terytorium Polski zmniejszyło się. Nowy raport GUS
Google maps
Powierzchnia Polski się zmniejszyła

Powierzchnia Polski w porównaniu do roku poprzedniego zmniejszyła się o 68 hektarów - wynika z najnowszego raportu GUS. Najwięcej swojego terytorium straciło woj. zachodniopomorskie. Analitycy wyjaśniają również, w jaki sposób doszło do tego, że granice naszego kraju się nieco się kurczą.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że powierzchnia Polski w 2025 roku wynosi 31 393 293 hektary. To o 68 hektarów mniej niż rok wcześniej, gdy terytorium kraju obejmowało 31 393 361 ha.

 

Do zmniejszenia powierzchni doszło łącznie w 11 województwach, w pozostałych pięciu województwach powierzchnia uległa zwiększeniu - od 1 ha w woj. lubelskim do 11 ha w woj. świętokrzyskim.

Powierzchnia Polski jest mniejsza. GUS wskazuje przyczyny

Największy ubytek zanotowano w województwie zachodniopomorskim, które "straciło" 35 hektarów. Jak tłumaczy GUS, w przypadku tego regionu oraz województwa pomorskiego zmiany wynikają z dostosowania przebiegu granic jednostek administracyjnych położonych wzdłuż wybrzeża Bałtyku do zaktualizowanej linii podstawowej morza terytorialnego.

 

To konsekwencja rozporządzenia Rady Ministrów z 13 stycznia 2017 roku, które precyzuje przebieg linii podstawowej, granicy morza terytorialnego oraz granic strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej.

 

ZOBACZ: Szef MSWiA ujawnia "ważne dane o rządach PiS". Chodzi o cudzoziemców

 

W pozostałych dziewięciu województwach, gdzie również odnotowano niewielkie zmiany powierzchni (zarówno na plus, jak i na minus), powodem nie była zmiana granic, lecz techniczna aktualizacja danych.

 

Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) prowadzi coroczny proces uspójniania Państwowego Rejestru Granic (PRG) z aktualnymi danymi ewidencji gruntów i budynków, które dostarczają starostwa powiatowe. Efektem tego są niewielkie przesunięcia wynikające z dokładniejszych pomiarów, korekt kartograficznych czy ujednolicenia dokumentacji.

Polaków jest coraz mniej. Nowy raport GUS

W raporcie GUS poinformowano również o miastach, w których ubyło mieszkańców. Najmocniej zmniejszyła się populacja Łodzi (-6 322 osoby) oraz Bydgoszczy (-2 391 osób). Z kolei największy przyrost zaliczyły Kraków (+2 967 osób), Lesznowola (+1 434 osoby), Gdańsk (+1 280 osób) oraz Warszawa (+2 246 osób).

 

GUS wskazuje, że liczba ludności w miastach nieustannie maleje od kilkunastu lat. Od 2021 roku podobny trend obserwowany jest także na obszarach wiejskich. W ostatnim okresie liczba mieszkańców miast spadła o 127 470 osób, a wsi - o 19 951 osób.

 

ZOBACZ: Pracujesz w tym zawodzie, możesz zapomnieć o wyższej pensji. Statystyki GUS

 

Głównym czynnikiem wpływającym na zmniejszanie się liczby ludności w ostatnich latach pozostaje ujemny przyrost naturalny, utrzymujący się nieprzerwanie od 2013 roku.

 

Według danych GUS, w 2024 roku zarejestrowano o blisko 157 tysięcy więcej zgonów niż urodzeń. W rezultacie współczynnik przyrostu naturalnego spadł do -4,2 na 1000 mieszkańców, co oznacza pogorszenie o 0,6 punktu procentowego względem roku poprzedniego.

Agata Sucharska / ar / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie