Manowska bez immunitetu? Grupa sędziów złożyła wniosek

Pięcioro sędziów Trybunału Stanu (TS) chce zwołać posiedzenie w swoim pełnym składzie, aby omówić wniosek Prokuratury Krajowej (PK) o uchylenie immunitetu przewodniczącej TS Małgorzacie Manowskiej - potwierdził jej zastępca, mec. Jacek Dubois, w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Jak wskazał zwołanie posiedzenia jest "naturalnym następstwem" wniosku prokuratury.
Jako pierwszy informację o wniosku pięciorga sędziów TS podał portal Onet.
ZOBACZ: Manowska wystosowała list do Hołowni. Pisze o "gołosłownym insynuowaniu"
W ubiegłym tygodniu Prokuratura Krajowa skierowała wnioski o uchylenie immunitetu I prezes Sądu Najwyższego oraz przewodniczącej Trybunału Stanu, Małgorzacie Manowskiej.
Posiedzenie Trybunału Stanu ws. immunitetu Manowskiej. Dubois mówi o "błędzie w przepisach"
Zdaniem Dubois obowiązujące przepisy nie ułatwiają kwestii zwołania posiedzenia pełnego składu TS. Jak zauważył, o ile przewodniczący TS jest wyłączony od rozpoznawania wniosku o uchylenie mu immunitetu, to zwołanie posiedzenia Trybunału leży właśnie w jego kompetencjach. "(...) wydaje się, że jest to taki błąd w przepisach" - ocenił.
- Mamy taką sytuację, że prezes niejako ma obowiązek zwołać posiedzenie we własnej sprawie, dlatego myśmy chcieli złożyć wniosek, aby nie pozostawiać tego w rękach tylko osoby zainteresowanej - wyjaśniał Dubois.
ZOBACZ: Pacyfikacja Sądu Najwyższego? Manowska: Docierały do mnie poważne sygnały
Posiedzenie pełnego składu Trybunału powinna "z urzędu" zwołać Manowska, jednak zobowiązana jest tego dokonać również w przypadku wniosku (...) podpisanego przez co najmniej pięciu członków TS - zaznaczył mecenas.
- Postanowiliśmy uruchomić tę procedurę dwutorowo i złożyć ten wniosek niezależnie od jej działań - przekazał wiceprzewodniczący TS. Wniosek podpisali: Jacek Dubois, Kamila Ferenc, Marek Małecki, Marcin Radwan-Röhrenschef oraz Przemysław Rosati.
Do czego obowiązany jest przewodniczący Trybunału Stanu?
Regulamin Trybunału Stanu mówi, że w sprawach należących do właściwości tegoż, to przewodniczący jest obowiązany zwołać posiedzenie pełnego składu w terminie 45 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez co najmniej pięciu członków TS, chyba że przepisy odrębne wymagają wniosku uprawnionego podmiotu w danej sprawie. Do wniosku dołącza się projekt porządku obrad.
Zgodę na pociągnięcie członka Trybunału Stanu do odpowiedzialności wyraża, w drodze uchwały, Trybunał Stanu, z wyłączeniem członka Trybunału, którego wniosek dotyczy. Uchwała zapada bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 2/3 członków Trybunału Stanu. Zgodnie z konstytucją Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, jego dwóch zastępców i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu.
Zarzuty prokuratury dla Małgorzaty Manowskiej
Wnioski o uchylenie immunitetu Małgorzacie Manowskiej dotyczą podejrzenia popełnienia trzech przestępstw. Jak informowała Prokuratura Krajowa chodzi o:
- przekroczenie uprawnień w związku z głosowaniami w Kolegium Sądu Najwyższego,
- niedopełnienie obowiązków w związku z niezwołaniem posiedzenia Trybunału Stanu oraz zaniechaniem wykonania obowiązku wynikającego z prawomocnego orzeczenia sądu.
Jeśli chodzi o zarzut związany z TS, to - jak informowała PK - w marcu ubiegłego roku sześcioro sędziów TS zwróciło się do przewodniczącej Manowskiej o zwołanie pełnego składu Trybunału. Celem było uchylenie jego obecnego regulaminu oraz uchwalenie nowego. Wniosek w imieniu tych sześciu osób złożył wtedy członek TS Przemysław Rosati. "Pomimo tego przewodnicząca Trybunału Stanu, Małgorzata Manowska, zaniechała zwołania posiedzenia pełnego składu TS" - przekazała PK.
Manowska w czerwcu zeszłego roku pisała w odpowiedzi do członków TS, że zgodnie z obowiązującym prawem grupa pięciu sędziów TS nie może wnioskować o zwołanie zgromadzenia ogólnego sędziów TS w celu dokonania zmian w regulaminie, gdyż inicjatywa w tym względzie przysługuje wyłącznie przewodniczącemu Trybunału Stanu.
Wnioski o uchylenie immunitetu Manowskiej trafiły do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego oraz do Trybunału Stanu. Wynika to z faktu, że Małgorzata Manowska zajmuje obie funkcje I prezes Sądu Najwyższego (SN) i przewodniczącej Trybunału Stanu (TS), ponieważ z mocy prawa I prezes SN jest przewodniczącym TS. Wobec tego - jak tłumaczy prokuratura - w przypadku zamiaru pociągnięcia Manowskiej do odpowiedzialności, należy uzyskać zgodę Trybunału Stanu oraz właściwego sądu dyscyplinarnego, w tym przypadku Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Wniosek o uchylenie immunitetu Manowskiej, skierowany do Izby Odpowiedzialności Zawodowej w tym sądzie, został już zarejestrowany i otrzymał sygnaturę. Sędzia ma zostać wyznaczony pod koniec lipca - poinformował Maciej Brzózka z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.
Czytaj więcej