Przypadek cholery w Polsce. Główny inspektor sanitarny potwierdza

Mamy pacjentkę, u której wykryto cholerę - poinformował w rozmowie z polsatnews.pl główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Kobieta została przewieziona do szpitala w Szczecinie z placówki w Stargardzie. Trwa dochodzenie, by określić, jak doszło do zakażenia. W sobotę o przypadku cholery w Stargardzie informowały lokalne media.
Do szpitala zakaźnego w Szczecinie została przeniesiona pacjentka, u której wykryto cholerę - potwierdził polsatnews.pl dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.
- Wyniki potwierdziły dwa niezależne laboratoria. Jest to dla nas zaskakujące, bo nie odnotowywaliśmy takich przypadków w Polsce w ostatnich latach - dodał.
Cholera. Seniorka w szpitalu w Szczecinie
Dr Grzesiowski podkreślił, że obecnie sprawdzane są możliwe źródła. - Badamy, skąd pacjentka mogła się zarazić, bo nie wyjeżdżała za granicę. To jest teraz naszym głównym problemem.
ZOBACZ: Choroba ze średniowiecza zaatakowała w USA. Zarażony pacjent zmarł
- Musimy pobrać dużo próbek ze środowiska. Dochodzenie jest w toku, jak tylko będziemy mieć informacje, będziemy je przekazywać - podkreślił szef GIS. - Jesteśmy w kontakcie z konsultantem krajowym w dziedzinie chorób zakaźnych, który jest ze Szczecina - dodał.
Na kwarantannę skierowano 26 osób.
Przypadek cholery w Polsce. Oddział szpitala ma zostać zdezynfekowany
W sobotę portal Stargard.News, informował o tym, że chorobę wykryto u starszej kobiety leżącej od kilku dni na oddziale wewnętrznym stargardzkiego szpitala.
"Decyzją kierownictwa placówki wprowadzony został całkowity zakaz odwiedzin na tym oddziale oraz 5-dniowa kwarantanna dla osób mających kontakt z chorą, zarządzona przez sanepid. Cały oddział ma zostać zdezynfekowany" - podaje portal.
ZOBACZ: Wraca stara choroba zakaźna. Afrykański kraj ostrzega przed epidemią
Choroba to ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego. Jej przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae) produkującego enterotoksynę.
W początkowym okresie u zakażonego występują biegunka, wymioty, zwykle bez gorączki i bólu brzucha.
Czytaj więcej