Polska zapłaci za niewdrożenie dyrektywy. Jest decyzja TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że Polska ma zapłacić 8,3 mln euro za niewdrożenie dyrektywy dotyczącej praw autorskich online.
Unijne prawo miało zostać wdrożone do czerwca 2021 r., jednak Polska przyjęła odpowiednie przepisy dopiero w 2024 r. TSUE uznał, że kraj nie wywiązał się z obowiązków, a przytaczane przez niego argumenty dotyczące pandemii COVID-19 i konsultacji publicznych nie usprawiedliwiają zwłoki.
ZOBACZ: Rzecznik TSUE o stanowisku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. "Bezprecedensowa rebelia"
Polska ukarana. Miliony euro za niewdrożenie dyrektywy
Komisja Europejska, która wniosła skargę, podkreślała, że opóźnienie utrudniło twórcom i nadawcom korzystanie z nowych zasad dostępu do treści online w Unii Europejskiej. Trybunał przyznał jej rację i nałożył na Polskę karę finansową.
ZOBACZ: Polska nie wdrożyła ważnych przepisów UE. Jest skarga do TSUE
W skardze Komisja Europejska wnioskowała do Trybunału m.in. o stwierdzenie, że poprzez nieprzyjęcie odpowiednich przepisów, Polska uchybiła ciążącym na niej zobowiązaniom oraz o nakazanie naszemu krajowi "zapłaty na rzecz Komisji kwoty ryczałtu".
Jak wskazano na oficjalnej stronie Trybunału, "jeżeli uchybienie zobowiązaniom stwierdzone w tiret pierwszym trwa do dnia ogłoszenia wyroku w niniejszej sprawie, nakazanie Rzeczypospolitej Polskiej zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 82 200 EUR za każdy dzień opóźnienia liczony od dnia ogłoszenia wyroku w niniejszej sprawie do dnia, w którym Rzeczpospolita Polska wywiąże się z zobowiązań wynikających z dyrektywy 2019/789".
Czytaj więcej