Coraz mniej Ukraińców planuje wrócić do kraju. Ekspert wskazuje powody

Świat
Coraz mniej Ukraińców planuje wrócić do kraju. Ekspert wskazuje powody
Facebook.com/EuroMajdanWarszawa
Ukraińcy w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne

Ponad 70 procent ukraińskich uchodźców nadal deklaruje gotowość powrotu do domu, ale liczba tych, którzy chcą wrócić, stopniowo maleje - twierdzi starszy analityk Instytutu Zachodniego w Poznaniu Wiktor Sawinok. Ekspert powołał się na badania niemieckich ekspertów, które zostały przeprowadzone w latach 2022-2024.

Badanie przeprowadzono w latach 2022-2024 na ukraińskich uchodźcach, którzy przed wojną schronili się w Niemczech. Ich wyniki można przełożyć na społeczności ukraińskie w reszcie Europy ponieważ obrazują one spójną dynamikę.

 

Sawinok wyjaśnił, że wnioski z tej obserwacji socjologicznej dotyczą nie tylko uchodźców, ale innych grup Ukraińców np. studentów.

"Liczba Ukraińców chcących powrócić do kraju maleje"

Wnioski, które przedstawił ekspert, są smutne dla przyszłości Ukrainy. Nadal większość Ukraińców chce powrócić do kraju, ale emigranci i uchodźcy coraz rzadziej deklarują, że wrócą zniszczonego wojną państwa.

 

- Warto zauważyć, że liczba osób chcących wrócić stopniowo maleje, chociaż w połowie 2024 r. ponad 70 proc. respondentów w Niemczech stwierdziło, że jest gotowych wrócić do domu - powiedział Sawinok. 

 

ZOBACZ: Rozmowy pokojowe Ukraina-Rosja w Watykanie? Papież proponuje mediację

 

- Ale są dwa kluczowe czynniki, które wpływają na tę decyzję - zakończenie działań wojennych i zaprzestanie rosyjskiej agresji oraz sytuacja gospodarcza w Ukrainie po wojnie. Okoliczności te mają charakter globalny i żadna pojedyncza osoba - czy to student, czy którykolwiek z ponad czterech milionów ukraińskich uchodźców w UE - nie może na nie wpłynąć. Dlatego nie ma uniwersalnej recepty na rozwiązanie tych problemów - dodał ekspert.

Ukraińcy pracują poniżej kwalifikacji, ale zarabiają lepiej

Starszy analityk Instytutu Zachodniego dodał również, że kluczowym czynnikiem jest to, jak Ukraińcy integrują się z lokalną społecznością i jakie mają możliwości rozwoju zawodowego.

 

- Czy ludzie będą mogli znaleźć pracę w swojej specjalności? Czy opanują język na poziomie wystarczającym do godnej pracy i wynagrodzenia? Wielu ukraińskich uchodźców nie pracuje w swojej specjalności ani w branżach, w których nie są wymagane wysokie kwalifikacje - stwierdził Sawinok.

 

ZOBACZ: "Nocny łowca". Ukraina prezentuje nowy dron do polowania na Shahedy

 

Dodał, że Ukraińcy często spotykają się z pewnym paradoksem. Pracują oni w zachodniej Europie poniżej swoich kwalifikacji, ale za to zarabiają znacznie lepiej.

 

- Tworzy to dylemat: zostać w bezpiecznym kraju i pracować poza swoim zawodem, czy wrócić do Ukrainy po wojnie i doświadczyć trudności ekonomicznych, ale z szansami na bardziej prestiżową pracę w przyszłości - podsumował analityk.

Mateusz Balcerek / mjo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie