Potężne burze przejdą nad Polską. Pilny alert RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert w związku z nadchodzącymi, intensywnymi burzami, jakie przejdą na centralną i zachodnią Polską. Zagrożonych jest 10 województw, a eksperci ostrzegają przed możliwymi podtopieniami.
W związku z prognozowanymi ulewami oraz burzami, jakie spodziewane w większej części kraju rozesłano Rządowe Centrum Ostrzegania rozesłało alert.
Pogoda. Ulewy i burze nad Polską. Alert RCB
"Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe."
ZOBACZ: Burze, grad i możliwe wyłączenie prądu. Alerty pogodowe dla kilku województw
Alert RCB obowiązuje dla województwa:
- woj. łódzkiego;
- woj. małopolskiego;
- woj. mazowieckiego;
- woj. śląskiego;
- woj. świętokrzyskiego;
- woj. lubelskiego (powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łukowski, opolski, puławski, radzyński, rycki);
- woj. opolskiego (powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski, prudnicki, strzelecki, kluczborski, nyski, Opole, opolski);
- woj. podkarpackiego (powiaty: dębicki, jasielski, kolbuszowski, Krosno, krośnieński, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg, tarnobrzeski);
- woj. podlaskiego (powiaty: kolneński, Łomża, łomżyński, zambrowski);
- woj. warmińsko-mazurskiego (powiaty: działdowski, nidzicki, piski, szczycieński).
ZOBACZ: Wielki pożar w Ząbkach. Nowy komunikat prokuratury
Rządowe Centrum Ostrzegania przekazało także, że w związku z gwałtownymi burzami istnieje zagrożenie powodziami i lokalnymi podtopieniami. W momencie, gdy zaistnieje takie ryzyko należy: słuchać aktualnych komunikatów, przenieść się na wyższe kondygnacje budynku, zadbać o naładowanie elektroniki, zabezpieczyć budynek oraz pojazdy i powiadamiać służby, gdy sytuacja zrobi się niebezpieczna.
Prognoza pogody. Ostrzeżenia IMGW
Przed deszczem i burzami ostrzeżenia wydał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia czerwone, czyli trzeciego stopnia obowiązują dla województw:
- łódzkiego,
- śląskiego,
- mazowieckiego,
- opolskiego,
- małopolskiego,
- świętokrzyskiego.
Na zagrożonych terenach prognozowane są ulewne opady deszczu od 40 mm do 60 mm, miejscami do 80 mm, wiatr w porywach do 85 km/h oraz grad. W nocy z 8 na 9 lipca przewiduje się opady w wysokości od 15 mm do 25 mm, w czasie burz do 40 mm. W późniejszych dniach opady nie przekroczą 35 mm.
ZOBACZ: Potężne nawałnice przeszły przez Polskę. Tysiące interwencji
Ostrzeżenia będą w obowiązywać od godziny 20:00 we wtorek do godziny 8:00 rano w czwartek.
Alert drugiego stopnia obowiązuje dla części województwa:
- mazowieckiego,
- świętokrzyskiego,
- małopolskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- lubelskiego,
- podlaskiego,
- podkarpackiego,
- opolskiego,
- dolnośląskiego.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym obejmą tylko część województwa łódzkiego i śląskiego, a także zachodnie krańce woj. mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.
Prognozowana jest suma opadów od 80 mm do 100 mm. Miejscami nawet do 140 mm. W nocy z 8 na 9 lipca IMGW prognozuje opady w wysokości od 25 mm do 50 mm. W środę w ciągu dnia spadnie od 30 mm do 50 mm, a w nocy z 9 na 10 lipca, od 10 mm do 30 mm.
Alerty II i III stopnia także będą obowiązywały od godziny 20:00 we wtorek do godziny 8:00 rano w czwartek.
Temperatura we wtorek wyniesie od 18 st. C na południowym zachodzie i nad samym morzem, 23 st. C w centrum, do 28 st. C na wschodzie; w rejonach podgórskich Sudetów od 13 st. C do 16st. C. W środę termometry pokażą od 13 st. C miejscami na południu, 15 st. C, 18 st. C na przeważającym obszarze kraju, do 23 st. C na krańcach wschodnich i na zachodzie; na obszarach podgórskich Karpat miejscami 11 st. C.
Tysiące interwencji w całym kraju
Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał, że minionej nocy odnotowano 2200 interwencji straży pożarnej.
"Straż Pożarna prowadziła intensywne działania ratownicze w wielu regionach kraju. Interwencje dotyczyły przede wszystkim usuwania skutków silnego wiatru, intensywnych opadów deszczu oraz lokalnych podtopień" - napisał w mediach społecznościowych.
ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Wodach Polskich. Minister odwołał szefową instytucji
Wyliczył, że w "ciągu doby odnotowano 2200 interwencji, w tym: województwo podkarpackie - 1200 zdarzeń, województwo małopolskie - 500 zdarzeń, województwo lubelskie - 300 zdarzeń".
"Na Podkarpaciu gdzie sytuacja jest najpoważniejsza działaniami kieruje zastępca Komendanta Głównego Straży Pożarnej nadbryg. Paweł Frysztak" - wyjaśnił Dobrzyński. Rzecznik zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie wychodzenia z domu w czasie burz oraz śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych i ostrzeżeń RCB.
Czytaj więcej