Leki dla seniorów tańsze od lipca. Znaczne różnice w cenach 

Biznes
Leki dla seniorów tańsze od lipca. Znaczne różnice w cenach 
Pexels
Ministerstwo Zdrowia obniżyło ceny ponad 200 leków

Wraz z początkiem lipca weszły w życie zmiany, które mogą znacząco odciążyć budżety pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi. Na nowej liście refundacyjnej pojawiło się kilkadziesiąt preparatów z obniżoną dopłatą. Wiele z nich stosowanych jest w leczeniu typowych schorzeń wśród seniorów. 

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę leków refundowanych, która obowiązuje od 1 lipca 2025 r. Wprowadzone zmiany dotyczą zarówno korekty cen, jak i rozszerzenia wskazań refundacyjnych oraz wprowadzenia nowych leków (w tym terapii onkologicznych i neurologicznych).

 

Choć w zestawieniu uwzględniono także podwyżki, to właśnie obniżki przyciągają uwagę pacjentów. Dla wielu osób starszych oznaczają one realne oszczędności. 

Większe możliwości leczenia. Nowe terapie i korekty cen 

Zgodnie z obwieszczeniem opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia nr 79, refundacją objęto 41 nowych terapii. Wśród nich znalazło się:

  • 12 wskazań dotyczących chorób rzadkich
  • 18 terapii onkologicznych
  • 23 terapie nieonkologiczne 

Resort zdrowia poinformował o dodaniu do wykazu 208 nowych produktów lub wskazań, a także o istotnych korektach cen. W przypadku 242 leków obniżono ceny zbytu (od kilku groszy do ponad 6 tys. zł), a dla 37 leków ceny wzrosły (od 0,03 zł do 70,00 zł).

 

Tym lekom obniżono dopłatyPexels
Tym lekom obniżono dopłaty

Spadły także dopłaty pacjentów dla 473 pozycji preparatów (nawet o 24,04 zł), natomiast w 578 przypadkach kwota dopłaty wzrosła. Zmieniły się również ceny detaliczne, dla 579 produktów spadły, a dla 408 wzrosły. 

Leki dla seniorów z niższymi dopłatami. Lista chorób  

Na podstawie załącznika do obwieszczenia nr 79 przedstawiono przykładowe obniżki dopłat do leków stosowanych w terapii chorób często występujących u seniorów (i nie tylko):

  • Niewydolność mięśnia sercowego - do 10,62 zł
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - do 2,58 zł
  • Choroba Alzheimera - do 1,35 zł
  • Jaskra - do 0,79 zł
  • Cukrzyca - do 0,57 zł
  • Miażdżyca objawowa naczyń wieńcowych - do 0,49 zł
  • Choroba i zespół Parkinsona - do 0,11 zł 

ZOBACZ: Nasz portfel sygnalizuje demencję? Okazuje się, że tak

 

Warto pamiętać, że lista nie uwzględnia wszystkich szczegółów dotyczących zakresu wskazań objętych refundacją. Pełne informacje można znaleźć w dokumencie dostępnym na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia w zakładce "Leki refundowane". W razie wątpliwości warto również skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Za niektóre leki trzeba zapłacić pełną cenę 

Aktualna lista leków refundowanych przewiduje także wycofanie niektórych leków lub wskazań z refundacji. Oznacza to, że pacjenci będą musieli pokrywać ich koszt w całości. Wśród nich znalazły się przykładowo preparaty na nadciśnienie tętnicze oraz leki obniżające poziom cholesterolu. 

 

ZOBACZ: Tych produktów lepiej unikać po 60-tce. Sprzyjają demencji i nadciśnieniu u seniorów

 

W przypadku wzrostu kosztów leków warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o możliwych alternatywach. Konsultacja pozwoli dobrać leczenie dostosowane do potrzeb i możliwości pacjenta. Dzięki temu można uniknąć nadmiernych wydatków, nie rezygnując jednocześnie z odpowiedniej opieki zdrowotnej. 

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie