Przyszły dalajlama będzie kobietą? Padła stanowcza deklaracja

Świat
Przyszły dalajlama będzie kobietą? Padła stanowcza deklaracja
Ashwini Bhatia/AP
Dalajlama XIV

Przyszły dalajlama może być dowolnej płci - oświadczył przedstawiciel rządu tybetańskiego na uchodźstwie w Indiach Samdhong Rinpocze. Według niego następca Dalajlamy XIV nie musi być narodowości tybetańskiej. Obecny duchowy przywódca tybetański w niedzielę skończy 90 lat.

Dalajlama XIV jest w dobrym stanie zdrowia i nie wydał jeszcze żadnych poleceń dotyczących wyłaniania swego następcy - podkreślił przedstawiciel rządu tybetańskiego na uchodźstwie w Indiach Samdhong Rinpocze.

 

Dodał, że Dalajlama XIV jest otwarty na wizytę w Tybecie, o ile pozwoli mu zdrowie, a władze Chin nie będą stawiać ograniczeń.

Dalajlama. Kolejny będzie kobietą? Rząd tybetański nie wyklucza

Przedstawiciel rządu tybetańskiego oświadczył również, że przyszły dalajlama, który zastąpi Dalajlamę XIV, może być dowolnej płci, a jego narodowość nie musi być tybetańska.

 

Szef tybetańskiego rządu na uchodźstwie Penpa Tsering zauważył z kolei, że Stany Zjednoczone zdjęły część restrykcji dotyczących wsparcia finansowego dla Tybetańczyków żyjących na uchodźstwie, ale rząd tybetański szuka alternatywnych źródeł finansowania.

 

ZOBACZ: Pierwsza kobieta na czele brytyjskiego wywiadu. Jej dziadek był niemieckim kolaborantem

 

Pekin twierdzi, że władze Chin mają prawo zatwierdzić następcę Dalajlamy XIV, a ceremonia wyciągania jego nazwiska ze złotej urny zawierającej możliwe reinkarnacje datuje się z 1793 r., czyli z okresu panowania dynastii Qing.

Dalajlama XIV świętuje urodziny. Zabrał głos w sprawie następcy

Dalajlama XIV oświadczył wcześniej w środę, że instytucja dalajlamy będzie trwać nadal, także po jego śmierci, a poszukiwania przyszłej reinkarnacji zostaną przeprowadzone "zgodnie z dotychczasową tradycją" i "nikt inny nie ma prawa ingerować w tę sprawę".

 

Jak dodał, odpowiedzialność za znalezienie jego następcy "będzie spoczywać wyłącznie na członkach Gaden Phodrang Trust, czyli biura Jego Świątobliwości Dalajlamy".

 

Obecny duchowy przywódca tybetański Tenzin Gyatso został dalajlamą w 1940 r. W 1959 r., gdy chińskie wojsko zdławiło powstanie tybetańskie w Lhasie, zbiegł z kraju i od tego czasu żyje w Dharamśali w indyjskich Himalajach. W 1989 r. został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. 

Marta Stępień / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie