"Wracają do domu". Zełenski informuje o kolejnej wymianie jeńców

"Nasi ludzie wracają do domu z rosyjskiej niewoli" - napisał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy pokazał zdjęcia przedstawiające ukraińskich żołnierzy, których uwolnienie było możliwe w ramach ostatniej wymiany jeńców.
"Są to obrońcy Ukrainy, którzy walczyli w obwodach donieckim, zaporoskim, ługańskim, charkowskim, sumskim, czernihowskim i kijowskim" - wskazał Wołodymyr Zełenski, który poinformował, że wielu z nich trafiło do niewoli jeszcze w 2022 r.
W ramach wymiany jeńców, do ojczyzny powrócili żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej oraz Państwowej Straży Granicznej. Prezydent zapewnił, że podejmuje wysiłki na rzecz uwolnienia kolejnych mundurowych, którzy przetrzymywani są w Rosji. "Pracujemy nad tym, aby sprowadzić naszych ludzi do domu" - napisał.
"Nasi ludzie są w domu". Efekt kolejnej wymiany jeńców
"Dziękuję wszystkim, którzy pomagają w umożliwieniu tych wymian. Naszym celem jest uwolnienie każdego z nich" - wskazał Wołodymyr Zełenski. Osobny komunikat wydało też Ministerstwo Obrony Ukrainy. "Nasi ludzie są w domu" - napisano w oświadczeniu.
Najnowsza wymiana więźniów jest już piątą w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W ubiegłym tygodniu ukraiński przywódca wskazywał, że rząd w Kijowie robi wszystko, by "nikt nie został w rękach wroga".
ZOBACZ: Wybrali najmniej pokojowy kraj na świecie. Debiut na szczycie listy
"Naszym absolutnym obowiązkiem jest uwolnić ich wszystkich" - wskazywał Zełenski.
Wojna w Ukrainie. Porozumienie ze Stambułu umożliwia powrót żołnierzy do ojczyzny
Seria przekazywania jeńców oraz zwłok poległych stała się możliwa na mocy porozumień osiągniętych na początku miesiąca w Stambule, podczas drugiej rundy negocjacji. Strony zgodziły się uwolnić żołnierzy rannych i ciężko chorych, a także tych najmłodszych - między 18. a 25. rokiem życia.
Pierwszy etap odbył się 9 czerwca. Później wymiany dokonały się także 10, 12 i 14 czerwca.
ZOBACZ: Polacy aresztowani przez Ukraińców? Ekspert: Inscenizacja rosyjskich propagandzistów
Ponadto obie strony uzgodniły wymianę ciał zmarłych w formacie "6000 za 6000". Część ciał przekazano w środę i w piątek. W sobotę Rosja zwróciła Ukrainie 1200 poległych.
Czytaj więcej