Tu wypoczywa prezydent. Zamek w Wiśle imponuje

Polska
Tu wypoczywa prezydent. Zamek w Wiśle imponuje
wikimedia commons
Rezydencja prezydenta w Wiśle. Wyjątkowa lokalizacja i architektura

W sercu Beskidu Śląskiego znajduje się rezydencja prezydencka o wyjątkowej historii. Zamek w Wiśle jest darem dla narodu od ludu Śląska. Choć dziś obiekt postrzegany jest głównie jako oficjalna rezydencja prezydenta RP, to ma korzenie osadzone w historii II Rzeczypospolitej. Przetrwał burzliwe czasy, a jego odbudowa to dowód na ciągłość państwowości oraz szacunek dla dziedzictwa narodowego.

Historia Zamku w Wiśle sięga przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Jak informuje oficjalny serwis Kancelarii Prezydenta, jego budowa ruszyła w 1929 roku, a zakończyła się już rok później. Wbrew pozorom, zamek nie został sfinansowany z budżetu państwa. Jego budowa była możliwa dzięki ofiarności mieszkańców województwa śląskiego.

 

ZOBACZ: "Noc wyborcza: Polska Wybiera. Wybory Prezydenckie 2025" w Polsacie i kanałach Grupy Polsat

 

To właśnie oni, w geście patriotycznym i symbolicznego wsparcia dla odrodzonego państwa, przekazali środki na powstanie reprezentacyjnej siedziby dla głowy państwa. Obiekt został przekazany prezydentowi Ignacemu Mościckiemu jako dar "Ludu Śląskiego dla Rzeczypospolitej". 

Rezydencja prezydenta w Wiśle. Wyjątkowa lokalizacja i architektura

Rezydencja usytuowana jest na stromym stoku Zadniego Gronia w Wiśle-Czarne. Teren, z którego roztacza się widok na dolinę Wisły, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim.

Zamek prezydencki w Wiślewikimedia commons
Zamek prezydencki w Wiśle

Za projekt zamku odpowiadał wybitny architekt Adolf Szyszko-Bohusz, znany m.in. z prac konserwatorskich na Wawelu. Jak zauważa Narodowy Instytut Dziedzictwa, zamek to przykład stylu modernistycznego, w którym jednak dostrzec można wpływy architektury regionalnej. Dzięki temu budynek harmonijnie wpisuje się w krajobraz i do dziś zachwyca odwiedzających niebanalną formą. 

Wojna, pożar i powojenne losy rezydencji

Sielankowa historia zamku nie trwała długo. W 1940 roku, w wyniku pożaru, spłonęła większa część dachu i wnętrza. Niemcy odbudowali go, ale nie w oryginalnym kształcie. Budynek służył jako rezydencja Hansa Franka - generalnego gubernatora okupowanych ziem polskich. 

 

ZOBACZ: Dla kogo bezpłatny transport na drugą turę wyborów? Kluczowe informacje
 
 

Po wojnie zamek przejęła Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, która wykorzystywała go jako ośrodek wypoczynkowy dla partyjnych dygnitarzy. W efekcie pierwotny charakter rezydencji uległ poważnemu zatarciu, a sam obiekt popadał stopniowo w ruinę. 

Renowacja i powrót do dawnej świetności

Dopiero w latach 2002–2005 zamek przeszedł gruntowną renowację z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP. Prace konserwatorskie przywróciły mu pierwotny wygląd, a rezydencja ponownie stała się miejscem reprezentacyjnym, gotowym przyjmować nie tylko prezydentów Polski, ale również zagranicznych gości. 

 

Obecnie Zamek w Wiśle pełni funkcję oficjalnej rezydencji wypoczynkowej prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odbywają się tam również spotkania robocze i wydarzenia o charakterze państwowym.  Jednym z ostatnich był grudniowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Do zamku zjechali prezydenci Czech, Słowacji oraz Węgier. 

Zespół rezydencji. Nie tylko zamek górny

W skład kompleksu w Wiśle-Czarne wchodzi nie tylko tzw. Zamek Górny, lecz także Zamek Dolny, w którym znajduje się Centrum Konferencyjne oraz historyczna gajówka, będąca dziś elementem ekspozycyjnym. 

 

ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2025. Jak wygląda karta do głosowania w II turze?

 

Część obiektu jest dostępna dla zwiedzających. Można obejrzeć m.in. stałe wystawy poświęcone historii rezydencji oraz oryginalne wyposażenie odtworzone na podstawie archiwalnych zdjęć i opisów. To miejsce edukacji, pamięci i spotkania z żywą historią II RP.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie