"Bundeswehra musi być gotowa do wojny". Podano termin

Do 2029 roku wojsko niemieckie ma być w pełni wyposażone w broń i inne materiały - wynika z dokumentu podpisanego przez inspektora generalnego Bundeswehry Carstena Breuera. Mają w tym pomóc fundusze udostępnione w wyniku poluzowania hamulca zadłużenia kraju. W dyrektywie stwierdzono, że wzmocnienie ochrony przed zagrożeniami powietrznymi jest "najwyższym priorytetem".
Inspektor generalny Bundeswehry Carsten Breuer nakazał, aby do 2029 roku wojsko niemieckie było w pełni wyposażone w broń i inne materiały - wynika z dokumentu, który poznała agencja Reutera.
Dokument, który Breuer podpisał 19 maja, stwierdza, że Niemcy osiągną ten cel dzięki funduszom udostępnionym w wyniku poluzowania hamulca zadłużenia kraju - pisze Reuters.
O sprawie poinformował także magazyn "Politico" - zauważył portal t-online.
Niemcy. Bundeswehra ma być skuteczniejsza
Bundeswehra ma do końca dekady stać się skuteczniejsza w obronie przeciwlotniczej. W dyrektywie Breuer stwierdza, że wzmocnienie ochrony przed zagrożeniami powietrznymi jest "najwyższym priorytetem" - pisze t-online. Na szczycie listy znajdują się m.in. zintegrowana obrona przeciwrakietowa i obrona przeciwlotnicza krótkiego i średniego zasięgu.
ZOBACZ: Niemcy zaostrzają kontrole. Minister wydał ustne polecenie policji
Zgodnie z dokumentem chodzi tu przede wszystkim o obronę przed zbliżającymi się dronami i rojami dronów. Ponadto Bundeswehra powinna m.in. zakupić i zgromadzić więcej amunicji. Planowany jest również zakup dronów bojowych - czytamy.
Według ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa Bundeswehra musi być "gotowa do wojny" do 2029 r. - przypomniał t-online. Eksperci NATO uważają, że rosyjski atak na terytorium sojuszu jest możliwy od tego momentu. Jednak Norbert Roettgen, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego chadeckich CDU/CSU, uważa, że taki atak będzie możliwy jeszcze wcześniej. Prezydent Rosji Władimir Putin mógłby wykorzystać fakt, że Europejczycy nie osiągnęli jeszcze swoich celów zbrojeniowych.
Niemcy. Reforma ws. wydatków na wojsko
Niemiecki parlament Bundestag uchwalił w marcu ustawę autorstwa CDU/CSU i SPD reformującą zapisany w Ustawie Zasadniczej (niemieckiej konstytucji) "hamulec zadłużenia", zakazujący zwiększania deficytu budżetowego powyżej 0,35 proc. PKB.
Wprowadzone zmiany przewidują, że wydatki na wojsko, obronę cywilną, służby i cyberbezpieczeństwo przekraczające 1 proc. PKB nie będą podlegać ograniczeniom budżetowym, a na ich sfinansowanie możliwe będzie zaciąganie kredytów.
Czytaj więcej