Sikorski skomentował incydent z Braunem. "Powinien już dawno siedzieć"

- Grzegorz Braun powinien już dawno siedzieć - powiedział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski nawiązując do incydentu w Sejmie, gdy polityk zgasił menorę za pomocą gaśnicy. Jak ocenił, wysoki wynik lidera Konfederacji Korony Polskiej w pierwszej turze wyborów prezydenckich wpisuje się w szerszy trend wzrostu poparcia dla skrajnych poglądów w społeczeństwach europejskich.
W programie pierwszym Polskiego Radia Radosław Sikorski został zapytany, czy zaskoczyły go wyniki Sławomira Mentzena oraz Grzegorza Brauna w pierwszej turze wyborów prezydenckich.
Szef polskiej demokracji odpowiedział, że zarówno jego rodzina jak i on sam jest od wielu lat "obiektem antysemickich, różnych bzdur", co jest dowodem na tym, że w Polsce jest zapotrzebowanie na tego typu skrajne poglądy, czy teorie spiskowe.
ZOBACZ: Podano wyniki ze specyficznej komisji. Trend jest wyraźny
- To występuje w większości krajów. U nas ma to twarz pana Brauna, który moim zdaniem powinien był zostać zatrzymany na gorącym uczynku wtedy, gdy zamachnął się na menorę, powinien już dawno siedzieć - stwierdził.
Sikorski o skrajnych poglądach w Polsce. "Bardzo nad tym boleje"
Jak przypomniała prowadząca Agata Kondzińska, Braun i reprezentowane przez niego poglądy mają - jak wynika z wyników wyborów - ponad sześć procent poparcia.
- No niestety to znaczy, że ta antysemicka, skrajna propaganda jeszcze wzmacniana przez algorytmy pana Maska i Tiktoka znalazła swoją audiencję, swoją publiczność - skomentował Sikorski.
- Bardzo nad tym boleje, bo uważam, że antysemityzm wiemy, czym się kończy - dodał szef polskiego MSZ.
ZOBACZ: Wynik Grzegorza Brauna sporym zaskoczeniem. To oni zagłosowali na eurodeputowanego
Dziennikarka odniosła się również do sytuacji podczas jednej z debat prezydenckich, podczas której Braun nazwał żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim - "znakiem hańby".
- Wolność słowa to piękna rzecz, ale wszyscy jesteśmy też chyba za odpowiedzialnością za słowo i język nienawiści, nawoływanie do nienawiści opartej na przynależności narodowej czy religijnej jest w Polsce przestępstwem - podkreślił.
Czytaj więcej