Zapytali Marco Rubio o Władimira Putina. Pokrętna odpowiedź współpracownika Trumpa

Świat Paweł Sekmistrz / wka / polsatnews.pl
Zapytali Marco Rubio o Władimira Putina. Pokrętna odpowiedź współpracownika Trumpa
AP Photo/Jose Luis Magana
Marco Rubio unikał nazwania Władimira Putina zbrodniarzem wojennym

- Naszym celem jest w tej chwili zakończenie tej wojny - stwierdził Marco Rubio, pytany w amerykańskim Kongresie o to, czy nazwałby Putina zbrodniarzem wojennym. Sekretarzowi stanu USA wypomniano brak konsekwencji, przypominając o jego wypowiedziach sprzed lat. Kiedyś Rubio wprost twierdził, że Putin jest m.in. "gangsterem".

Zobacz więcej

W 2015 roku Marco Rubio, jeszcze jako senator, przekonywał, że Władimir Putin to "gangster zarządzający największym składem broni jądrowej na świecie". - To osoba, która zabija ludzi, ponieważ są jej politycznymi wrogami. Jeśli jesteś politycznym przeciwnikiem Putina, kończysz z plutonem w drinku lub zostajesz zastrzelony na ulicy - mówił, cytowany przez CNN.

 

ZOBACZ: Ruchy rosyjskich wojsk przy granicy z Finlandią i Norwegią. Trump zabrał głos

 

Trzy lata później obecny sekretarz stanu USA wskazywał, iż nie ma wątpliwości, że rosyjski przywódca "autoryzował zbrodnie wojenne". W środę podczas debaty w Kongresie przedstawiciel demokratów Bill Keating zapytał Rubio, czy wciąż podtrzymuje narrację wynikającą z jego ówczesnych wypowiedzi.

Zapytali Rubio, czy podtrzymuje swoje słowa. Jasno nie odpowiedział

Współpracownik Trumpa nie chciał odpowiedzieć wprost na pytanie. - Podczas wojny w Ukrainie zostały popełnione zbrodnie wojenne i konsekwencje zostaną wyciągnięte, ale naszym celem jest w tej chwili zakończenie tej wojny - przekonywał, wskazując że przedłużający się konflikt prowadzi do kolejnych śmierci, okaleczeń i "większej liczby zbrodni wojennych".

 

Keating zareagował na słowa sekretarza, wytykając mu brak konsekwencji i unikanie jasnej odpowiedzi. Wkrótce później Rubio odniósł się do jego zarzutów, nawiązując do sytuacji geopolitycznej w czasie kryzysu kubańskiego. - Gdyby w 1961 roku nie było komunikacji między USA a Rosją, świat mógłby się skończyć - przekonywał.

 

ZOBACZ: Rosja zaprasza migrantów z Korei Północnej. "Zdecydowali się oddać za nas życie"

 

W styczniu 2017 roku pytanie, "czy Putin jest zbrodniarzem wojennym" Rubio zadał Rexowi Tillersonowi - ówczesnemu kandydatowi na sekretarza stanu, który finalnie zajął to stanowisko za pierwszych rządów Donalda Trumpa. - Nie użyłbym tego określenia - odpowiedział wówczas Tillerson.

Rozmowa Trump - Putin. Prezydent USA: Jesteśmy na dobrym torze

W poniedziałek Trump rozmawiał telefonicznie przez około dwie godziny z Putinem. Po zakończeniu konwersacji amerykański prezydent spotkał się z dziennikarzami i krótko przedstawił jej szczegóły

 

- Generalnie jesteśmy na dobrym torze (...) Rosja opowiada się za zaprzestaniem walk, ale konieczne jest opracowanie najskuteczniejszych metod prowadzących do pokoju. Rosja jest gotowa wypracować memorandum z Ukrainą, które będzie obejmować zawieszenie broni - podkreślił.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie