"Nie ma naturalnych wrogów". Agresywne szerszenie przy granicy z Polską

Niezwykle agresywne, azjatyckie szerszenie pojawiły się w Niemczech, zagrażając całemu lokalnemu ekosystemowi. Z dnia na dzień jest go coraz więcej, a ekspansji nie jest w stanie powstrzymać żaden naturalny wróg. - On przybiera na sile, zjada nasze pszczoły - apelują tamtejsi rolnicy.
Polujący na pszczoły szerszeń (Vespa velutina) początkowo spotykany był w zachodniej części kraju, lecz ostatnio widziano go również w Bawarii. W tym roku odkryto już pięć gniazd tego szkodnika upraw.
Zjada pszczoły i zagraża rolnictwu
- Trend przybiera na sile. Problem jest prosty, ten owad zjada nasze pszczoły i nie ma naturalnych wrogów. Szerszeń azjatycki siada przed otworem wejściowym do ula i poluje na swoje ofiary - powiedział kierownik Instytutu Pszczelarstwa w Veitshöchheim Stefan Berg w rozmowie z tabloidem "Bild", przypominając, że owad jest już obecny od kilku lat we Francji i Portugalii.
Wskutek jego aktywności pszczoły rzadziej wylatują, by zapylić kwiaty przez co produkuje się mniej miodu, a w rezultacie rolnictwu grozi katastrofa ekologiczna.
ZOBACZ: Naukowcy rzucają nowe światło na zachowania pszczół. Pomogły kody QR
Dziennikarze "Bilda" cytują specjalistów, którzy wyjaśniają w jaki sposób znajdują i eliminują szerszenie. Pszczelarze korzystają z kamer termowizyjnych i niewielkich nadajników, rejestrując miejsca występowania owadów na specjalnej platformie. Gniazda następnie likwidowane są przez odpowiednie służby.
- Będziemy musieli żyć z tym szerszeniem. Obecnie nie ma żadnego rozwiązania - powiedział dziennikarzom Simon Nuschele z Ostallgäu, przygotowujący swoją pasiekę na inwazję niechcianego gościa.
Szerszeń azjatycki. Gatunek z Chin w Europie od 2005 roku
Szerszeń azjatycki naturalnie występuje w Chinach, północnych Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. W 2005 po raz pierwszy wykryto go we Francji.
Przypuszcza się, że dotarł do tego kraju przed 2004 rokiem z południowych Chin wraz z transportem ceramiki do portu w Bordeaux. Od tego czasu owad ten rozprzestrzenia się w Europie Zachodniej.
Czytaj więcej