Debata prezydencka. Mentzen zwrócił się z propozycją do Trzaskowskiego

Polska
Debata prezydencka. Mentzen zwrócił się z propozycją do Trzaskowskiego
Polsat News
Ostatnia debata przedwyborcza

- Proponuję reformę ochrony zdrowia opartej na konkurencyjności. Czy podoba się panu ten pomysł? - takie pytanie Rafałowi Trzaskowskiemu zadał Sławomir Mentzen. - Pan mówi o prywatyzacji ochrony zdrowia, która musi być publiczna - odpowiedział kandydat KO. Jak dodał, sektor ochrony zdrowia trzeba reformować. - Ja to robię, ponieważ zarządzam 10 szpitalami, które nie są zadłużone - dodał.

Pierwsze pytanie w debacie prezydenckiej brzmiało: "Polacy często mówią, że prezydent ma być mężem stanu. Czy macie punkty programu, które nie cieszą się poparciem, ale jesteście gotowi je wprowadzać?".

 

- Najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo Polaków. Nie ma kompromisu w tej sprawie - powiedział Szymon Hołownia. - Nigdy nie ułaskawię polityka niezależnie od tego, czy będzie z mojej, czy innej opcji - dodał. 

 

- Trzeba wprowadzić konkurujące ze sobą fundusze ubezpieczeń zdrowotnych, żeby konkurencja wymusiła jak najwyższą jakość usług - powiedział Sławomir Mentzen.

 

ZOBACZ: Stanowski złamał zasady debaty? Chodzi o gadżety w studiu

 

- Najważniejsza w polityce jest uczciwość. Przynajmniej jeden z kandydatów musi się zastanowić, czy ma moralne prawo, żeby starać się o najwyższy urząd w RP - powiedział Rafał Trzaskowski. 

 

Na te słowa odpowiedział Karol Nawrocki. - Recydywista politycznego kłamstwa rozpoczął od ocen moralnych - przekazał.

 

Kandydat popierany przez PiS dodał, że wbrew sondażom zostanie prezydentem Polski. - Nie na nie będę się powoływał gdy będę decydował - przekazał. 

Debata prezydencka. Pytanie dotyczące demografii

Drugie pytanie dotyczy katastrofy demograficznej. - Co chcą państwo zmienić w tym zakresie? - takie pytanie usłyszeli kandydaci.

 

- Potrzebne jest referendum w sprawie aborcji. Trzeba oddać głos społeczeństwu. Polki będą rodziły dzieci, gdy będą mogły poprosić o znieczulenie przy porodzie i nie będzie to ekstrawagancja - odpowiedział Szymon Hołownia.

 

ZOBACZ: Debata prezydencka 2025. Eksperci o strategiach kandydatów

 

- Jeżeli Polki nie będą decydować o swoim życiu, to nie będą się czuły bezpiecznie. Ja sam miałem taki przypadek. Może nie miałbym drugiego dziecka, gdyby obowiązywało to średniowieczne prawo aborcyjne. Trzeba je zmienić i zapewnić Polkom bezpieczeństwo. Trzeba budować też żłobki i przedszkola - powiedział Rafał Trzaskowski.


Na pytanie dotyczące demografii Sławomir Mentzen stwierdził, że istnieje mnóstwo państw, gdzie dostęp do mieszkań jest lepszy niż u nas, a dzietność nie jest lepsza. - Problem jest kulturowy. Polki nie mają dzieci, bo nie chcą mieć. Przyczyną jest propaganda. Przedstawianie macierzyństwa jako wielkiej tragedii - powiedział.

 

- Decyzja o dziecku jest odwlekana, bo młodzi ludzie pracują na śmieciówkach, a czynsz za wynajmowane mieszkanie zjada im połowę albo więcej zarobku. Trudno znaleźć mieszkanie, gdzie będzie pokój dla dziecka. Państwo ma obowiązek prowadzić politykę, która załatwi stabilność - powiedział Adrian Zandberg.

 

Karol Nawrocki przekazał, że promowanie antywartości czy wartości śmierci jest problemem, który wpływa na wymiar demograficzny. - Trzeba wspierać polskie rodziny, aby dbały o siebie - powiedział.

Wybory prezydenckie. Trzecie pytanie w debacie wyborczej

Kolejne pytanie w tej części programu brzmi: "Jakie państwa cechy sprawią, że zawód polityka nie będzie cieszył się niskim zaufaniem społecznym?"

 

- Przywództwo nie ma sensu, jeśli nie opiera się o wartości - odpowiedział Szymon Hołownia. - Trzeba się pilnować, stąd to wszystko, co robię w Sejmie. Chcę uporządkować to, co się dzieje w polityce. Wielu polityków nie rozumie, że do pracy trzeba przychodzić trzeźwym. Musimy dawać ludziom przykład i pokazywać, że nie mamy nic do ukrycia - dodał marszałek Sejmu.

 

ZOBACZ: "Będę żoną stanu". Joanna Senyszyn złożyła obietnicę

 

Karol Nawrocki powiedział, że jestem politykiem od sześciu miesięcy. - Kandydowanie na prezydenta to mój start. Do dzisiaj nie byłem przez całe życie członkiem żadnej partii politycznej. Ładnie nas państwo ustawili. Tę różnicę można zarysować między mną a Rafałem Trzaskowskim. Oto stoi wytwór laboratorium politycznego. Ja jestem człowiekiem z krwi i kości - dodał.


- Problem jest systemowy. Jak się spotykam z wyborcami, to najczęściej słyszę, że wkurza ich, że politycy traktują majątek wspólny jak koryto, do którego ustawiają się w kolejce. Zandberg dodał, że "politycy siedzą w kieszeniach wielkiego biznesu". - Te rzeczy trzeba zmienić i wprowadzić uczciwe konkursy do spółek Skarbu Państwa - zaznaczył.

Wybory prezydenckie. Hołownia do Nawrockiego: Proszę mnie pozwać

Po trzech pytaniach dla każdego kandydatów nadszedł czas na pytania zadawane wzajemnie sobie przez kandydatów.

 

Szymon Hołownia skierował pytanie do Karola Nawrockiego. - Budowanie wspólnoty trzeba opierać o wartości. Dla mnie wartością jest prawda. Temu złożyłem w sądzie pozew przeciwko kłamstwom PiS. Dlaczego pan ukrywa przekręty, które pan zrobił, aby wbić zęby w mieszkanie człowieka, który nie ma ani mieszkania, ani pana opieki? - zapytał.

 

- Proszę być ostrożny z pozwem. Po tym, co pan mówi, żeby pan się nie spodziewał pozwu. Zachęcam widzów do odwiedzenia mediów społecznościowych. Tam opowiadam, jak wyglądała sprawa mieszkania pana Jerzego. Pomogłem człowiekowi. Proszę być spokojny o los tego mieszkania - odpowiedział Nawrocki.

 

ZOBACZ: "Znalazłem ich i pochowałem". Nawrocki o ekshumacjach podczas debaty

 

- Dobrze, że pan powiedział, że to aktualne wyjaśnienie, bo miał pan ich już pięć. Karol Nawrocki jest kłamcą. Skłamał w akcie notarialnym, że zakupił 120 tys. za zakup nieswojego mieszkania. Proszę mnie pozwać, panie Karolu - zaripostował Szymon Hołownia.

 

Pytanie Rafałowi Trzaskowskiemu zadał Sławomir Mentzen. - Proponuję reformę ochrony zdrowia opartej na konkurencyjności. Czy podoba się panu ten pomysł? - zapytał polityk Konfederacji.

 

- Pan mówił o prywatyzacji ochrony zdrowia, która musi być publiczna. Trzeba ją reformować i pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej. Ja to robię, ponieważ zarządzam 10 szpitalami, które nie są zadłużone - odparł kandydat KO.

Debata prezydencka 2025. Zasady

Podczas debaty poruszone zostały dwa bloki tematyczne: polityka krajowa i polityka zagraniczna. W nich między innymi bezpieczeństwo Polski, polityka zagraniczna i wewnętrzna, gospodarka, wartości wyznawane przez kandydatów, wizja przyszłości państwa.

 

W każdej części każdy z prowadzących zadał po jednym pytaniu takiej samej treści wszystkim kandydatom. Kolejność odpowiedzi kandydatów została wylosowana. Losowanie zdecydowało również o miejscu poszczególnych kandydatów w studiu. 


W każdym bloku tematycznym po udzieleniu odpowiedzi na pytania dziennikarzy, kandydaci zadadzą kontrkandydatowi jedno pytanie.

 

ZOBACZ: Debata prezydencka 2025. Relacja na żywo

 

Debatę zakończył segmente swobodnych wypowiedzi. Każdy z kandydatów miał na nią 1,5 minuty. 

 

Organizatorzy wprowadzili zakaz korzystania przez kandydatów z telefonów, notatek, gadżetów oraz jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Studio będzie odizolowane od zaplecza sztabowego.

 

Transmisja w Polsat News, Polsat News Polityka, Interii i polsatnews.pl.

 

Uczestnicy debaty przedwyborczej:

  • Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
  • Magdalena Biejat (Nowa Lewica
  • Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej)
  • Szymon Hołownia (Polska 2050 i PSL)
  • Marek Jakubiak (Wolni Republikanie)
  • Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju)
  • Sławomir Mentzen (Konfederacja)
  • Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
  • Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
  • Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
  • Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska)
  • Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy)
  • Adrian Zandberg (Razem)
Michał Blus / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie