Belgia kupi polską broń. Jest postrachem rosyjskich lotników

Belgia będzie współpracować z Polską w dziedzinie obronności. Belgowie kupią od Polski kilkaset zestawów przeciwlotniczych Piorun. Ta broń jest używana z powodzeniem przez ukraińskich żołnierzy w zwalczaniu rosyjskich dronów i samolotów.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w poniedziałek, że wraz z ministrem obrony Belgii Theo Franckenem podpisali w imieniu obu państw list intencyjny w sprawie zakupu przez Belgię polskiego uzbrojenia. Uzgodniono także rozpoczęcie prac nad nową umową o współpracy obronnej.
ZOBACZ: Ukraina dostała cichego zabójcę? "Czerwony Smok" nie potrzebuje operatora
Pioruny trafią do Belgii. Podpisano list intencyjny
Do spotkania ministrów obrony Polski i Belgii doszło w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej w woj. świętokrzyskim, gdzie powstają ręczne zestawy przeciwlotnicze Piorun.
- List intencyjny, który podpisaliśmy, dotyczy zakupu zestawów Piorun - około 200, pomiędzy 200 a 300 zestawów, które nabędzie Belgia, ale też wymiany doświadczeń. Będziemy korzystać z umiejętności, które nabyli już belgijscy piloci w obsłudze F-35, bo kupujemy te same wersje, tak samo skonfigurowane wersje F-35 - powiedział Kosiniak-Kamysz.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. "Oddanie terytorium to jeden ze scenariuszy"
- Polska bardzo dużo kupuje sprzętu, modernizujemy nasze siły zbrojne (...) ale też chcemy produkować, wspierać naszych sojuszników, sprzedawać najlepszy sprzęt. A Pioruny są najlepszym sprzętem - wskazał szef polskiego MON.
Lider PSL , że przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe polskiej produkcji sprawdziły się na polu walki w Ukrainie. Niedługo do produkcji wejdzie zmodernizowana wersja wyrzutni. Piorun 2.
Piorun postrachem Rosjan na Ukrainie
Pioruny trafiły na Ukrainę tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Polskie zestawy przeciwlotnicze zrobiły u naszych sąsiadów prawdziwą furorę. Ukraińscy żołnierze twierdzą, że są one obecnie najlepszą, najtańszą i najmniej skomplikowaną bronią tej klasy na świecie.
Pioruny świetnie radzą sobie z rosyjskimi dronami, śmigłowcami i niektórymi pociskami rakietowymi wroga. W marcu 2023 roku za pomocą takiego zestawu Ukraińcy zestrzelili nawet szturmowy samolot SU-25. Nieoficjalnie wiadomo, że rakietą wystrzeloną z tej broni zniszczono również nowoczesny bombowiec SU-34.
ZOBACZ: Debata prezydencka 2025. Relacja na żywo
Dziennik "Welt" zwracał uwagę,że "w mediach społecznościowych wokół systemu z Polski powstał prawdziwy kult. Użytkownicy udostępniają wizerunki świętych z rakietą Piorun".
Zamówienie na polskiego Pioruna spływają z całego świata. Polski zestaw został zakupiony przez m.in. USA, Norwegię, Państwa Bałtyckie, Słowację i Gruzję. Teraz do tego grona dołącza Belgia.
Czytaj więcej