Pożar bagien "Białe Błota". Dym było widać z Warszawy

W niedzielę na terenie bagien "Białe Błota" (pow. wołomiński) wybuchł pożar. Ogień objął nawet 10 ha chronionego terenu. Akcja gaśnicza była prowadzona w niesprzyjających warunkach, na podmokłym i trudno dostępnym terenie. Dym z pożaru widać było nawet z Warszawy
Do pożaru doszło na obszarze należącym do programu "Natura 2000". Chodzi o "Białe Błota", czyli podmokły, bagienny teren objęty specjalną ochroną siedlisk. Znajduje się w gminie Wołomin pod Warszawą.
"Białe Błota". Pożar na chronionym terenie
Straż pożarna otrzymała pierwsze zgłoszenia o godzinie 14:21. W rozmowie z polsatnews.pl, bryg. Karol Kroć - rzecznik prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP powiedział, że ogień udało się opanować.
- Spłonęło około pięć hektarów trzcinowiska. Ten pożar jest opanowany i trwa dogaszanie terenów - mówił.
ZOBACZ: Pożar w zakładzie mięsnym na Śląsku. Na miejscu kilkanaście jednostek straży
W akcji gaśniczej brały udział jednostki z PSP Wołomin, OSP Wołomin, OSP Stare Grabie, OSP Ossów, OSP Majdan i OSP Zagościniec. W gaszenie pożaru zaangażowanych było około 20 strażaków.
Ogień udało się ugasić po godzinie 18:00. Na miejscu wciąż jednak pracowały służby, które zabezpieczały pogorzelisko. Ostatecznie ogniem mogło być objętych nawet 10 hektarów terenu.
- Nie ma żadnych osób poszkodowanych. Nie ma zagrożenia dla budynków mieszkalnych. Dym także nie stanowi zagrożenia - dodał rzecznik.
Dym było widać z Warszawy
Gęsty dym widać było z Warszawy. W mediach społecznościowych pojawiły się także komentarze, że w powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach spalenizny.
ZOBACZ: Tusk o pożarze na Marywilskiej. "Podpalenie na zlecenie rosyjskich służb"
Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Akcja była prowadzona w bardzo trudnych warunkach, na grząskim i podmokłym terenie. Dodatkową przeszkodą był silny wiatr.
"Białe Błota" to teren, który ma status specjalnego obszaru ochrony siedlisk. Jest zakwalifikowany do programu Unii Europejskiej "Natura 2000". Celem unijnej inicjatywy jest zachowanie określonych typów siedlisk m.in. lasów, łąk czy bagien oraz terenów, na których wstępują zagrożone gatunki fauny i flory.
Czytaj więcej