Debata sztabów w Polsat News [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
![Debata sztabów w Polsat News [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/rc/rcobmjp13ii9wh7xq1zamnmj15h95r17.jpg)
W poniedziałek odbyła się debata przedstawicieli sztabów wyborczych niemal wszystkich kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta. Uczestnicy mówili o bezpieczeństwie, polityce zagranicznej oraz polityce krajowej. Debatę prowadził Piotr Witwicki, dyrektor Pionu Informacji i Publicystyki Telewizji Polsat. Na gorąco wypowiedzi uczestników komentowali goście "Debaty po Debacie".
Na tym kończymy naszą relację. Serdecznie dziękujemy, że byliście z nami.
Czy po wyborach Trzecia Droga się rozpadnie? - Jeśli wynik Hołowni będzie przyzwoity, w granicach 10 proc., to rozpad będzie umiarkowany - odpowiada Migalski.
Migalski: Na miejscu sztabowców PiS odpalałbym wszystkie zgromadzone bomby na Trzaskowskiego. Mogą mieć ich jednak niewiele.
- To co wyłania się w ciągu ostatnich godzin ws. kawalerki jest dewastujące dla Karola Nawrockiego. Najważniejsza rzecz: ta sprawa może wpłynąć na starszych wyborców, którzy mogą zobaczyć w tym kandydacie osobę, z którą nie chcą mieć nic wspólnego - prof. Migalski.
Prof. Migalski: Uważam, że 13 kandydatów to wcale nie jest dużo. Inne kraje sobie z tym radzą. Nie ma co zwiększać limitu liczby zebranych podpisów, bo zostanie np. 5 przedstawicieli największych partii.
Debatę komentuje prof. Marek Migalski: To co mówi Grzegorz Braun jest równie szkodliwe co Maciej Maciak.
Za chwilę w Polsat News "Debata po Debacie" prowadzona przez Agnieszkę Gozdyrę
Była to ostatnia wypowiedź w tej debacie.
Anna Górska: Magdalena Biejat jako jedyna w tej kampanii ma odwagę przeciwstawić się skrajnej prawicy, radykałom.
Marcelina Zawisza: Od 20 lat następuje jedynie zmiana przy korycie. Zasługujemy na solidne i ambitne państwo. Zandberg ma na takie państwo plan.
Marta Czech (sztab Grzegorza Brauna): Polska to my. Mali duzi, starzy, młodzi. Każdy zasługuje na bezpieczny port. Warto zarzucić kotwice w porcie Braun
Piotr Bakun: Skończcie wojnę polsko-polską, głosujcie na Joannę Sensyszyn. To kandydatka kochająca wszystkie dzieci
Przemysław Wipler: W Polsce od 20 lat zamyka się kopalnie, a udaje, że buduje elektrownie jądrowe. Czas skończyć z PO-PiSem. Mentzen daje tego gwarancję.
Paweł Frankiewicz: Zagłosujcie na Marka Wocha. To jedyny bezpartyjny kandydat, który wie, czego potrzeba krajowi. Postuluje m.in. likwidację NFZ.
Marcin Bartoszewicz: Jestem studentem, chcę tu później zostać, założyć rodzinę. Ale chcę, by była to Polska, w której zasypiemy podziały kreowane przez obecnych polityków.
Jarosław Sachajko: Polska nie potrzebuje prezydenta chorągiewki, leczy prezydenta przewidywalnego. Głos na Marka Jakubiaka to głos właśnie na taką osobę
Wojciech Hadaj: Skoro Stanowski nie chce być prezydentem, to chciałbym, by polski prezydent przede wszystkim dbał o bezpieczeństwo Polaków.
Monika Rosa: Potrzebujemy wspólnoty, Polski dla wszystkich, gdzie każdy z nas jest ważny. Tak Trzaskowski budował usługi publiczne w Warszawie. Nikt nie zostanie z tyłu w Polsce
Paweł Śliz: Kilka lat temu stanąłem za Szymonem Hołownią i stoję do dziś, bo Polska może wyglądać inaczej. Pokazuje, że można rozmawiać a nie krzyczeć.
Bocheński: Trzaskowski i Tusk proponuję Polskę pogardy. Nawrocki Polskę dumną, bezpieczną wewnętrznie i geopolitycznie
Czas na swobodne wypowiedzi, uczestnicy mają po minucie
Bocheński do Rosy: Jakie poglądy ma Trzaskowskiej. W jednych wyborach mówi, że chce udzielić parze homoseksualnej ślubu, teraz unika tęczowej flagi.
Rosa: Trzaskowski w spawie różnorodności ma zawsze takie same poglądy. Związki partnerskie są oczywistością. Nie można też szczuć na osoby LGBT. Pod biało-czerwoną flagą wszyscy mają swoje miejsce.
Bocheński ripostuje: Trzaskowski miał być wykuty ze spiżu, a jest z fajansu.
Jarosław Sachajko (sztab Marka Jakubiaka) do Moniki Rosy: Mówiliście, że benzyna będzie po 5,19 zł. Czy świadomie tak kłamiecie Polakom, z premedytacją?
Rosa: Rafał Trzaskowski nie jest w rządzie. Będzie jednak stał na straży, by spółki Skarbu Państwa nie tylko zarabiały, ale służyły Polakom. Na pewno będzie naciskał np. na NBP w sprawie cen
Paweł Śliz do Przemysława Wiplera: W tym Sejmie przeczytano 28 ustaw złożonych przez opozycję, podczas gdy w poprzednim przeczytano jedną.
Wipler: Hołownia jest lepszy niż poprzednicy, jest lepiej niż było. No ale, nie jest tak różowo, jak chcielibyście to pokazać.
Paweł Śliz (sztab Szymona Hołowni) do Tobiasza Bocheńskiego: Dlaczego przed wyborami uprawiacie politykę strachu przed migrantami?
Bocheński: Mamy na Zachodzie przykłady, że polityka multi-kulti się nie sprawdziła.
Rosa: Czy zmiana poglądów Mentzena to efekt tego, że na jego kampanię wpłacają deweloperzy?
Wipler: Boli mnie, że głosowaliście przeciw likwidacji podatku Belki.
Zawisza do Rosy: Dlaczego dajecie przywileje bogatym, a zabieracie chory. Uchwaliliście budżet, w którym brakuje 20 miliardów zł na ochronę zdrowia
Rosa: Trzaskowski nigdy nie będzie wspierał ustaw uderzających w ochronę zdrowia, ale będzie wspierał małych i średnich przedsiębiorców, czemu służył projekt ws. obniżenia składki zdrowotnej
Wipler pyta o obiecaną wyższą kwotę wolną o podatku: Głosowała pani niedawno, tak jak cały klub KO, przeciwko takiemu projektowi Konfederacji. Dlaczego ośmieszacie swojego kandydata?
Rosa: Trzeba przyjmować dobre projekty ustaw. Zmiana kwoty wolnej od podatku jest przed nami.
Piotr Bakun (sztab Joanny Senyszyn): Czy nie powinniście rozmawiać z ludźmi na prowincji?
Monika Rosa: Rafał Trzaskowski ludzi się nie boi, jego kampania polega na takich spotkaniach, rozmowie.
Riposta: Bufoniarstwo doprowadzi Trzaskowskiego do porażki. Powinien być bardziej otwarty do ludzi.
Piotr Bakun (sztab Joanny Senyszyn): Zmienia się klimat, trudno pracować w Afryce. Czy będziecie strzelać do ludzi migrujących?
Marta Czech (sztab Grzegorza Brauna): Przede wszystkim powinniśmy dbać o Polaków, potem o innych.
Paweł Frankiewicz (sztab Marka Wocha) do Pawła Śliza (sztab Szymona Hołowni): Czym Putin różni się od Bandery?
Odpowiedź: Hołownia miał odwagę powiedzieć stronie ukraińskiej jak ważne są dla Polaków ekshumacje na Wołyniu. Jeśli chodzi o morderców, to marszałek Sejmu jest w tej sprawie jednolity, a ekshumacje ruszyły
Hadaj do Wiplera: Kto podsunął Mentzenowi pomysł ucieczki na hulajnodze?
Wipler: To był jego pomysł. Tak efektywniej z zatłoczonego centrum miasta można było wyjechać i udać się na kolejne spotkanie. Potrzeba jest matką wynalazku.
Hadaj ripostuje: zmiażdżył mnie pan tą odpowiedzią
Wojciech Hadaj do Tobiasza Bocheńskiego: Czy pan się nie wstydzi swojego kandydata na prezydenta.
- Jestem dumny z niego. Znam jego poglądy, których nigdy nie zmieniał - odpowiedział Bocheński.
Hadaj ripostuje: A nie dostrzega pan sztuczności u kandydata, np. w jego sztucznym, udawanym uśmiechu.
Monika Rosa do Przemysława Wiplera: Dlaczego stajecie po stronie przemocowców a nie ofiar?
Wipler: Stajemy w obronie osób pomawianych. Jestem ojcem pięciorga dzieci, wiem jakie są efekty bezstresowego wychowania
Monika Rosa (sztab Rafała Trzaskowskiego) do Tobiasza Bocheńskiego (sztab Karola Nawrockiego): Czy na polecenie Jarosława Kaczyńskiego Karol Nawrocki będzie ułaskawiał partyjnych kolegów prezesa PiS?
Bocheński: Nie będzie ułaskawiał, bo nigdy nie był członkiem partii politycznej. W przeciwieństwie do Rafała Trzaskowskiego
Marta Czech (sztab Grzegorza Brauna) do Przemysława Wiplera (sztab Sławomira Mentzena): W wywiadzie powiedział pan, że Konfederacja to ideowe centrum.
Wipler: Pomimo, że jesteśmy wierni swoim pryncypiom, to jeśli będziemy rośli, to znajdziemy się w centrum, Nie ze względu na poglądy, ale na to, że nie będzie można bez nas sformułować rządu
Tobiasz Bocheński: Karol Nawrocki pomagał panu Jerzemu, zgodnie z prawem nabył mieszkanie, a zapłacił cenę rynkową.
Riposta Anny Górskiej: Wiem, że taka kawalerka rynkowo warta jest dziś pół miliona. A z doniesień medialnych wynika, że mógł zapłacić 12 tys. zł
Anna Górska (sztab Magdaleny Biejat): Ile pan Karol Nawrocki zapłacił za mieszkanie panu Jerzemu?
Runda pytań. Pytanie, odpowiedź, a potem riposta
Marcin Bartoszewicz (sztab Artura Bartoszewicza): Ciągłe przedstawianie wojny w Ukrainie jako nasza, jest niebezpieczne
Paweł Frankiewicz (sztab Marka Wocha): Odnoszę wrażenie, że te wybory są na Ukrainie, a nie w Polsce, tyle mówi się o tym kraju. Pomagajmy im.
Anna Górska (sztab Magdaleny Biejat): Za oceanem nie mamy partnera. Musimy namawiać partnerów z UE by prowadzili politykę, która zmusi Putina do ustępstw.
Wojciech Hadaj (sztab Krzysztofa Stanowskiego): Odnoszę wrażenie, że bardziej zależy Wam na dobru Ukrainy niż Polski. Zełenski wyraża coraz mniejszą wdzięczność za pomoc, jaką im okazaliśmy. Ukraińcy też. Co nie znaczy, że nie powinniśmy im pomagać. Tylko logicznie.
Marta Czech (sztab Grzegorza Brauna): Mocarstwa nie zagwarantują nam pokoju, ale normalne stosunki z każdym z naszych sąsiadów.
Paweł Śliz (sztab Szymona Hołowni): My nie zamierzamy wysyłać żołnierzy do Kijowa, to straszna dezinformacja, która się szerzy.
Piotr Bakun (sztab Joanny Senyszyn): Musimy szybko zaprowadzić pokój w Ukrainie
Monika Rosa (sztab Rafała Trzaskowskiego): Polska jest bezpieczna dzięki NATO, silnej granicy, ale też dzięki Ukrainie. Musimy pokazywać, kto jest agresorem.
Tobiasz Bocheński (sztab Karola Nawrockiego): Nie może być tak, by Polska była stawiana do kąta, bo jej premier absolutnie się nie liczy. Karol Nawrocki będzie przy stole.
Przemysław Wipler: Sławomir Mentzen jako prezydent nie pozwoli, by polskie wojsko pojawiło się na Ukrainie
Pytanie trzecie. W jaki sposób Polska powinna wspierać Ukrainę: Marcelina Zawisza (sztab Adriana Zandberga): Sytuacja za naszą granicą jest dramatyczna. Powinniśmy wspierać Ukrainę, ale nasze wojsko nie powinno się tam znajdować.
- Bardzo ważne są usługi publiczne, dobry transport, dostęp do żłobków i przedszkoli, budownictwo komunalne - wymieniała Anna Górska (sztab Magdaleny Biejat).
Marcin Bartoszewicz (sztab Artura Bartoszewicza): Każdy Polak powinien mieć możliwość kupić legalnie broń i się szkolić
- Proponuje w imieniu Krzysztofa Jakuba Stanowskiego, żeby zasady walkę z ciąggle spadającą populacją w Polsce sprowadzić do czystych finansów. 1500 złotych na pierwsze dziecko, 3000 na drugie, 5000 na każde kolejne dziecko i będzie po problemie - odpowiedział Wojciech Hadaj (sztab Krzysztofa Stanowskiego).
Prowadzący Piotr Witwicki ripostuje: To nieprawda. Mam tyle pytań, które chciałem zadać, że do końca sią wahałem, które wybrać
Wojciech Hadaj ze sztabu Krzysztofa Stanowskiego do innych kandydatów: Są państwo tak świetnie przygotowani, że chyba znali państwo pytania
Skąd wziąć pieniądze na wydatki zbrojeniowe? Marta Czech, sztab Grzegorza Brauna: Dobre zarządzanie wystarczy.
- Chrześcijańskie wartości, bezpieczeństwo i dobrobyt to liczby naród. A to wymaga sojuszu - sojuszu władzy z Polakami - odpowiedziała Marta Czech (sztab Grzegorza Brauna).
- To jest problem, który musimy systemowo rozwiązać (...) Przykładamy bardzo istotną rolę do budowania żłobków. To także mieszkalnictwo, wywalczenie jawności cen mieszkań. Mieszkanie musimy być w końcu możliwe do nabycia dla młodych ludzi - odpowiedział Paweł Śliz (sztab Szymona Hołowni).
- Moja kandydatka znalazła najprostsze rozwiązanie, żeby załatwić kwestię mieszkaniową, to jest mieszkanie spółdzielnia Plus 3. Plan jest taki, że takie mieszkanie przydzielane byłoby jako spółdzielcze dla wszystkich osób, które mają więcej niż trójkę dzieci - powiedział Piotr Baukn ze sztabu Joanny Senyszyn.
- Rafał Trzaskowski, jako samorządowiec, ale także jako ojciec doskonale wie, jak ważne jest bezpieczeństwo. Jak ważne jest to, żebyśmy my, po urodzeniu dziecka, mogły podejmować decyzję, czy chcemy wrócić do pracy, czy chcemy zostać w domu - tak na pytanie o demografię odpowiedziała Monika Rosa ze sztabu Rafała Trzaskowskiego.
- Szkoła musi być bezpieczna i normalna, pozbawiona wszelkiej ideologii. Państwo musi się opiekować wszystkimi, we wszystkich gminach, tak żeby żadni rodzice nie czuli się pozbawieni odpowiedniej infrastruktury żłobkowej, czy przedszkolnej - odpowiedział Tobiasz Bocheński ze sztabu Karola Nawrockiego.
- Dwa tygodnie temu w Sejmie cała koalicja rządząca zagłosowała przeciw obniżeniu VAT-u dla najmłodszych. Zamiany, które są potrzebne, żeby Polacy mieli dzieci, to są zmiany kulturowe - dawanie dobrego przykładu, ale również danie środków, doprowadzenie do tego, żeby Polacy mieli mieszkania - kontynuował Wipler.
- Jestem ojcem piątki dzieci, nasz kandydat Sławomir Mentzen jest ojcem trójki dzieci, doskonale sobie zdaje sprawę, jak trud, koszta, wysiłek jest wychowanie dzieci - podkreślił Przemysław Wipler ze sztabu Sławomira Mentzena.
- Pierwsza rzecz, to kwestia mieszkaniowa. Ludzie nie mają, gdzie mieszkać. Jeśli młodzi ludzie nie mogą się wyprowadzić od rodziców, albo mieszkają na 20 metrach, to nie zdecydują się na kolejne dziecko, dlatego państwo powinno realizować dobrą politykę mieszkaniową - podkreśliła Marcelina Zawisza ze sztabu Adriana Zanberga.
- Dzieci to nie jest hobby rodziców, to także powinna być odpowiedzialność państwa. Wychowanie dziecka do 25 roku życia, to jest około 350 tys. złotych, państwo powinno również partycypować w tych dużych kosztach - odpowiedział Jarosław Sachajko (sztab Marka Jakubiaka).
Pierwsze pytanie dotyczyło pomysłów sztabów na zwiększenie demografii.
Rozpoczyna się tura pytań dotyczących polityki krajowej.
Rozpoczyna się debata. Piotr Witwicki przywitał gości i telewidzów.
- Chcemy pokazać, że za politykami stoją nie tylko konkretne programy, ale także konkretni ludzie - podkreślił prowadzący.

Wszyscy uczestnicy przybyli już na debatę i zajęli miejsca przy pulpitach.
Na miejsce debaty sztabów dotarła też przedstawicielka sztaby Rafała Trzaskowskiego.
- Mam nadzieję, że będzie ciekawie, dynamicznie i liczę na to, że z przyjaciółmi z koalicji będziemy walczyć o wspólne cele - podkreśliła Monika Rosa.
Do debaty gotowy jest również Przemysław Wipler, który reprezentuje sztab Sławomira Mentzena.
- To jest bardzo dobra sytuacja, w której oprócz kandydatów pokazywane jest ich zaplecze, ludzie, z którymi współpracują - podkreślił.
- Jedyne wytyczne, jakie były, to było to, żeby nie brać jeńców - odpowiedziała Zawisza pytana przez reporterkę Polsat News o strategię na dzisiejszą debatę.
Na miejscu jest również reprezentantka sztabu Adriana Zanderbga, Marcelina Zawisza.
- Z przyjemnością odpowiem nawet na najtrudniejsze pytania jeśli chodzi o obronność, politykę międzynardową i krajową. Mamy bardzo jasny, precyzyjny program, który od wielu lat prezentujemy naszym wyborcom, więc mam nadzieję, że debata będzie ciekawa - podkreśliła posłanka Razem.
- Ta debata to bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Są osoby, z którymi już wielokrotnie dyskutowałem, są absolutne "tajemnice", które nie wiadomo, jak się zachowają - podkreślał Bocheński.
Pierwsi przedstawiciele sztabów dotarli już do studia.
- Reprezentuje najlepszego kandydata, z najlepszym programem, więc jedyne, co może pójść źle, to moje wystąpienie. Staram się skoncentrować, żeby było dobrze - powiedział Tobiasz Bocheński ze sztabu Karola Nawrockiego.
O tym, jakie miejsce zajmie przedstawiciel kandydata, czy też jaka będzie kolej odpowiedzi na pytania dziennikarskie i zadawanie własnych zdecyduje losowanie.
Po zakończeniu tych etapów będzie czas na dynamiczną rundę pytań wzajemnych, w której sztaby będą mogły bezpośrednio konfrontować swoje stanowiska, wytykać słabości oponentom i bronić własnych rozwiązań.
Dyskusja została podzielona na kilku etapów. W pierwszej części uczestnicy odpowiedzą na pytania prowadzącego w trzech tematach
- Bezpieczeństwo narodowe - aktualne wyzwania i strategie obronne Polski,
- Polityka zagraniczna - rola Polski w Europie i na świecie,
- Polityka krajowa - kluczowe kierunki rozwoju wewnętrznego państwa.
Prowadzący przekazał, że do wzięcia udziału w debacie nie zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich sztabów.
- Jeżeli ktoś chce posłuchać sztabu Macieja Maciaka, to niech sobie włączy Russia Today - zaznacza Piotr Witwicki.
W debacie wezmą udział:
- Monika Rosa (sztab Rafała Trzaskowskiego)
- Tobiasz Bocheński (sztab Karola Nawrockiego)
- Marcin Bartoszewicz (sztab Artura Bartoszewicza)
- Paweł Frankiewicz (sztab Marka Wocha)
- Anna Górska (sztab Magdaleny Biejat)
- Piotr Bakun (sztab Joanny Senyszyn)
- Paweł Śliz (sztab Szymona Hołowni)
- Marcelina Zawisza (sztab Adriana Zandberga)
- Przemysław Wipler (sztab Sławomira Mentzena
- Wojciech Hadaj (sztab Krzysztofa Stanowskiego)
- Marta Czech (sztab Grzegorza Brauna)
- Jarosław Sachajko (sztab Marka Jakubiaka).
Debatę poprowadzi Piotr Witwicki - Dyrektor Pionu Informacji i Publicystyki Telewizji Polsat, redaktor naczelny Interii, a także twórca popularnego podcastu "Polityczny WF".
O godz. 20:00 wystartuje debata sztabów. Zapraszamy do śledzenia relacji!