"Nie zakończy się w najbliższym czasie". Wiceprezydent USA wprost o wojnie w Ukrainie

- Wojna w Ukrainie nie zakończy się w najbliższym czasie - oświadczył wiceprezydent USA J.D. Vance. Jak mówił, to od Rosji i Ukrainy "zależy, czy zakończą ten brutalny konflikt". Tymczasem, na skutek kolejnego rosyjskiego zmasowanego ataku, w Zaporożu rannych zostało 28 osób.
Wiceprezydent USA J.D. Vance wątpi, że wojna w Ukrainie zakończy się "w najbliższym czasie".
- To będzie zależało od nich (Rosji i Ukrainy), czy dojdą do porozumienia i zakończą ten brutalny konflikt - podkreślił Vance w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox News.
Wiceprezydent USA o wojnie w Ukrainie. Rosja ponownie zaatakowała
- To nie skończy się w najbliższym czasie - dodał wiceprezydent USA.
Jeszcze przed ponownym objęciem urzędu prezydenta USA Donald Trump wielokrotnie zapowiadał zakończenie wojny w Ukrainie w ciągu 24 godzin.
ZOBACZ: Karol Nawrocki w Białym Domu. Spotkał się z Donaldem Trumpem
W czwartek późnym wieczorem Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany nalot na Ukrainę. Drony co najmniej 10 razy atakowały Zaporoże.
"Liczba rannych w wyniku ataku wroga na Zaporoże wzrosła do 28. Rosjanie uderzyli w cywilną infrastrukturę miasta. Zniszczone zostały budynki mieszkalne, uniwersytet i infrastruktura" - poinformował szef zaporoskiej administracji wojskowej Iwan Fiodorow.
USA i Ukraina podpisały umowę o minerałach. Rosja zareagowała
Ministerstwo finansów USA poinformowało w środę, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy. Waszyngton informując o podpisaniu umowy o minerałach podkreśliły, że jest to "jasny sygnał dla Rosji".
ZOBACZ: Doradca Donalda Trumpa traci posadę. Roszady w Białym Domu
Wbrew początkowym żądaniom USA porozumienie nie nakłada na Ukrainę obowiązku spłacenia przeszłej amerykańskiej pomocy wojskowej dochodami z eksploatacji złóż. Ukraińskie złoża surowców mają pozostać też pod "pełną kontrolą i własnością Ukrainy", zaś sam fundusz ma być zarządzany wspólnie przez obie strony. Amerykański rząd ma też pomóc przyciągnąć dodatkowe inwestycje i technologie na Ukrainę za pomocą agencji US International Development Finance Corporation (DFC).
Na podpisanie przez Ukrainę i USA umowy surowcowej zareagował wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew. "Maj rozpoczął się burzliwie. I bynajmniej nie pokojowo" - napisał.
Czytaj więcej