Dzień Flagi RP. Czego nie wolno robić z biało-czerwoną?

Flaga narodowa, którą chcemy wywiesić przed domem, musi być czysta, a jej barwy wyraźne, nie może być pomięta ani postrzępiona. Nie wolno narażać jej również na trudne warunki atmosferyczne, jak ulewy, wichury czy śnieżyce. Co ważne, także przy zdejmowaniu biało-czerwonej obowiązują pewne reguły. Czego jeszcze zabraniają przepisy? Wyjaśniamy.
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej to nie to samo co barwy narodowe. Flaga składa się z dwóch pasów, u góry - białego, na dole - czerwonego, o wysokości i długości w stosunku 5:8. Te wymiary stanowią o tym, że mamy do czynienia z flagą.
To, co widać podczas wydarzeń sportowych to z kolei barwy narodowe - na nich właśnie mogą znajdować się różnego rodzaju dopiski, np. nazwy miejscowości. Na fladze narodowej takich dopisków być nie może.
Dzień Flagi RP. Czego nie wolno robić?
O czym jeszcze stanowią przepisy? Flaga eksponowana publicznie musi być czysta, a jej barwy wyraźne. Nie może być pomięta ani postrzępiona, a kiedy jest ściągana z masztu nie wolno dopuścić, by dotknęła podłogi, bruku, asfaltu ani wody.
Co ciekawe, to samo tyczy się trudnych warunków atmosferycznych. Podczas śnieżycy, wichury czy ulewy należy flagę z masztu zdjąć, złożyć i zabezpieczyć.
ZOBACZ: Orędzie premiera Donalda Tuska. "Gospodarczy nacjonalizm to nic złego"
Co należy zrobić gdy flaga ulegnie zniszczeniu? Trzeba ją zutylizować, ale w sposób godny. Jedną z opcji jest niepubliczne spalenie lub rozdzielenie pasów białego i czerwonego.
Za zniszczenie flagi grożą surowe kary: grzywny, ograniczenia wolności, a nawet jej pozbawienia do roku.
Święto flagi. Liczne uroczystości państwowe
Dzień Flagi to jedno z najmłodszych polskich świąt państwowych - ustanowiono je w lutym 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. To właśnie 2 maja 1945 roku pięciu żołnierzy z dywizji piechoty im. Tadeusza Kościuszki zatknęło na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie biało-czerwoną flagę.
Dzień Flagi RP nie jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia jednak odbywają liczne uroczystości.
W Warszawie na Placu Zamkowym odbyła się uroczystość podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. W uroczystości wzięli udział para prezydencka Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda, a także wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
W ramach uroczystości na placu Zamkowym odbyła się defilada oraz pokaz musztry paradnej. Swój występ miała także orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Potem w Belwederze odbyły się uroczystości z okazji obchodzonego 2 maja święta Polonii i Polaków za Granicą. - To nie jest przypadek, że Dzień Flagi RP zbiega się z Dniem Polonii i Polaków Poza Granicami. Jakże ważna zawsze była dla tworzenia i budowania wspólnoty nasza flaga, nasze barwy narodowe, które mają swoją długą historię. Historię, która sięga początków polskiego państwa - mówił Andrzej Duda.
Tradycyjne obchody na placu Zamkowym w Warszawie nawiązują do wydarzeń z 17 września 1939 roku. Wówczas zegar na Wieży Zamku Królewskiego uległ uszkodzeniu podczas pożaru. Jego wskazówki zatrzymały się na godz. 11:15 i w tym położeniu pozostały aż do zniszczenia Zamku przez Niemców w 1944 roku. W czasie odbudowy Zamku zegar wieżowy całkowicie zrekonstruowano. Wskazówki ponownie ruszyły 19 lipca 1974 roku o godz. 11:15 – w trakcie uroczystości zakończenia pierwszego etapu odbudowy Zamku.
