Kilkadziesiąt milionów euro deficytu. Watykan informuje o budżecie

Ponad 80 milionów deficytu budżetowego oraz wzrost wydatków na emerytury dla dostojników - oto główne problemy, którymi zajmowano się w czasie środowej głównej kongregacji generalnej kardynałów. Zły stan finansów będzie jednym z głównych wyzwań stojących przed następcą Franciszka.
W naradzie zwoływanej w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej udział wzięło 181 kardynałów z całego świata; wśród nich 124 elektorów. To zaś oznacza, że przyjechali już prawie wszyscy uczestnicy konklawe. Udział w nim weźmie 133 kardynałów.
Finanse w centrum uwagi. Stan watykańskiego skarbca
Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował, że sytuacja finansowa i ekonomiczna była tematem wystąpień zarządzającego Kościołem podczas wakatu (sede vacante) kamerlinga kardynała Kevina Farrela, a także koordynatora Rady ds. Ekonomii kardynała Reinharda Marxa, kardynała Christopha Schoenborna, kardynała Fernando Vergeza Alzagi - byłego gubernatora Państwa Watykańskiego oraz papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego.
ZOBACZ: "Nie mamy tych samych priorytetów". Kardynałowie poznają się przed konklawe
Kardynał Schoenborn jako przewodniczący komisji nadzoru nad watykańskiej bankiem IOR mówił o jego działalności i obecnej sytuacji. Kardynał Krajewski przedstawił aktywność kierowanej przez siebie Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia.
Następnie głos zabrało 14 kolejnych kardynałów, którzy poruszyli takie tematy, jak problemy wynikające z polaryzacji wewnątrz Kościoła i podziałów w społeczeństwach, synodalność, powołania kapłańskie, ewangelizacja.
Następna kongregacja odbędzie się w piątek.
ZOBACZ: Wirtualne konklawe. Włosi grają w "Fantapapę"
Kard. Vesco o konklawe: Będziemy mieli człowieka konsensusu
Francuski kardynał Jean-Paul Vesco, metropolita Algieru, powiedział dziennikowi "La Repubblica" w środę, że jego zdaniem konklawe nie potrwa długo.
"To intuicja, jaką miałem jeszcze przed przyjazdem do Rzymu. Mam wrażenie, że wyłonią się wyraźni kandydaci. Wśród kardynałów są różnice wrażliwości, ale nie przeciwne stanowiska" - stwierdził.
Kardynał Vesco zaznaczył: "Zdaję sobie sprawę z tego, że nie będziemy mieli nowego Franciszka. Mam wrażenie, że będziemy mieli człowieka konsensusu. Franciszek wstrząsnął bardzo Kościołem, a teraz instytucja potrzebuje pokoju".
Czytaj więcej