Rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim. Przechwyciła je Wielka Brytania

Świat
Rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim. Przechwyciła je Wielka Brytania
Wikimedia Commons
Wielka Brytania przechwyciła rosyjskie samoloty

Brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że samoloty znajdowały się blisko przestrzeni powietrznej NATO. Strona rosyjska nie skomentowała incydentów.

Brytyjskie myśliwce Typhoon zostały wezwane we wtorek, aby przechwycić rosyjski samolot wywiadowczy Ił-20M. Dwa dni później dwa doszło do podobnego zdarzenia, ale maszyna była nieznanego rodzaju. Opuszczała przestrzeń powietrzną Kaliningradu.

Wielka Brytania. Przechwycono rosyjskie samoloty 

Myśliwce startowały z bazy RAF w Malborku. Były to pierwsze misje przechwycenia w ramach operacji Chessman i nastąpiły zaledwie kilka tygodni po rozlokowaniu samolotów w Polsce.

 

Wiceminister obrony Luke Pollard, przekazał, że zaangażowanie Wielkiej Brytanii w NATO jest "niezachwiane". Powiedział że w obliczu rosnącej agresji Rosji i coraz większego zagrożenia dla bezpieczeństwa Wielka Brytania działa celu "uspokojenia sojuszników, odstraszenia przeciwników i ochrony bezpieczeństwa narodowego".

 

ZOBACZ: Wyścig zbrojeń. Rosjanie testują naziemne drony ewakuacji

 

"Ta misja pokazuje naszą zdolność do współdziałania z nowym członkiem NATO - Szwecją, i do obrony przestrzeni powietrznej sojuszu, gdziekolwiek i kiedykolwiek zajdzie taka potrzeba, zapewniając nam bezpieczeństwo w kraju i siłę za granicą" - przekazał w oświadczeniu.

 

Strona rosyjska nie skomentowała tych dwóch zdarzeń.

Operacja Chessman

W marcu sześć myśliwców Typhoon z II Eskadry Królewskich Sił Powietrznych z bazy RAF Lossiemouth w Szkocji zostało rozmieszczonych w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Samoloty będą stacjonować w Polsce do końca lipca 2025 r. w ramach operacji Chessman.

 

Oprócz samolotów w Malborku stacjonuje prawie 200 członków personelu ze 140 Ekspedycyjnego Skrzydła Powietrznego. Ministerstwo Obrony Narodowej Wielkiej Brytanii stwierdziło, że wydarzenie to stanowi "kamień milowy w integracji z NATO", gdyż samoloty z RAF Lossiemouth operują obok szwedzkich myśliwców Gripen. Szwecja po raz pierwszy od czasu przystąpienia do NATO w 2024 r. przekazała tego typu samoloty na potrzeby nadzoru przestrzeni powietrznej sojusznika.

 

ZOBACZ: Zgrzyt na linii Wielka Brytania-Izrael. Delegacja zatrzymana na lotnisku

 

- Obecność myśliwców Typhoon w Malborku to czytelny sygnał brytyjskiego zaangażowania w bezpieczeństwo regionu. Misja jest dowodem na głębokie partnerstwo między Polską a Wielką Brytanią. Wspólne działania w ramach struktur NATO są fundamentem naszego zbiorowego bezpieczeństwa, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie - stwierdził w komunikacie attaché obrony ambasady Wielkiej Brytanii Chris Brown.

aba/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie