"Cichy zabójca" zbiera żniwo. Straż pożarna apeluje

Polska Aleksandra Boryń / sgo / Polsatnews.pl
"Cichy zabójca" zbiera żniwo. Straż pożarna apeluje
Zdjęcie ilustracyjne/ Polsat News
Czujka dymu może uratować życie. Straż pożarna apeluje

Straż pożarna przypomina, że czujka dymu może uratować życie. Z uwagi na okres grzewczy powróciło ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Czad czy też "cichy zabójca" zebrał już pierwsze żniwo. Do tragedii doszło na Śląsku, gdzie przez zatrucie gazem zmarły dwie osoby, a kolejne cztery trafiły do szpitala.

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego - zarówno straż pożarna jak i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - apelują o ostrożność i zaopatrzenie się w przedmiot, który w tym okresie jest niezbędny. Mowa o czujce dymu. Służby podkreślają, że może ona uratować życie.

Są pierwsze ofiary "cichego zabójcy". Straż apeluje

Czujka ma alarmować w momencie, gdy wykryje niebezpieczną ilość cząsteczek dwutlenku węgla. Wówczas aktywuje alarm w postaci sygnału dźwiękowego i optycznego (miga na czerwono) ostrzegając mieszkańców przed zagrożeniem.

 

Pojawiły się już pierwsze ofiary "cichego zabójcy". Tragedia miała miejsce w niedzielę w Jaworznie na Śląsku. "Prawdopodobnie na skutek nieszczelności komina doszło do śmiertelnego zatrucia czadem dwóch osób" - informuje PSP w Katowicach. Ofiary to kobieta w wieku 64 lat oraz 68-letni mężczyzna. Kolejne cztery osoby - w tym dwoje dzieci - zostało zabranych do szpitala z objawami podtrucia.

 

 

 

 

Aby zwiększyć świadomość obywateli i przypomnieć o czujkach dymu straż - jak co roku - rozpoczęła kampanię społeczną "Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa" Jest to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

 

Służby przypominają, że tlenek węgla jest tak niebezpieczny, ponieważ to bezbarwny, bezwonny i niewykrywalny ludzkimi zmysłami gaz. Wydziela się m.in. podczas niepełnego spalania paliw, gdy jest ograniczony dostęp do powietrza.

Bardzo łatwo wchłania się przez drogi oddechowe i łączy z hemoglobiną we krwi, co może prowadzić do zatrucia. Czujka pozwala na stały monitoring obecności niebezpiecznego gaz.

Objawy zatrucia czadem

Objawy zatrucia tlenkiem węgla zależne są od stężenia tlenku węgla we wdychanym powietrzu oraz od stężenia karboksyhemoglobiny we krwi. Do najważniejszych objawów, które mogą mieć różne natężenie, należą:

  • ból głowy
  • zaburzenia koncentracji
  • zawroty głowy
  • osłabienie
  • wymioty
  • konwulsje, drgawki
  • utrata przytomności
  • śpiączka
  • zaburzenia tętna
  • zwolniony oddech.

Kiedy dochodzi do zatruć tlenkiem węgla?

Zagrożenie zatruciami tlenkiem węgla nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdy następuje sezon ogrzewania mieszkań i innych pomieszczeń. Przyczyną zatrucia czadem w większości przypadków są:

  • wadliwe lub niesprawne urządzenia grzewcze
  • niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych
  • niesprawne przewody kominowe w budynków
  • niedrożna wentylacja pomieszczeń
  • pożary.

Poza montażem czujki dymu przed zatruciem czadem można się uchronić sprawdzając regularnie szczelności przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Przydatne będzie również systematycznie sprawdzanie ciągu powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do kratki wentylacyjnej - jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki.

 

Absolutnie nie wolno zaklejać i zasłaniać kratek wentylacyjnych. Aby zapobiec tragedii należy także - w przypadku pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania - często wietrzyć pomieszczenie.

 

Jeśli zaobserwujemy objawy takie jak duszności, ból i zawroty głowy, nudności, a istnieją przesłanki, że mogą być one wynikiem zatrucia czadem, należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i najlepiej je opuścić, a także skonsultować się z lekarzem. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie