Nagroda Nobla z fizyki 2024. Ogłoszono laureatów

Świat Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Nagroda Nobla z fizyki 2024. Ogłoszono laureatów
Rex Features/East News
Przyznanie Nagrody Nobla 2024 z fizyki

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki są John J. Hopfield oraz Geoffrey E. Hinton za "za fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych". Jak podkreślono, ta dziedzina rewolucjonizuje obecnie naukę, inżynierię i codzienne życie. 

We wtorek 8 października poznaliśmy werdykt Komitetu Noblowskiego - tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki trafiła do Johna J. Hopfielda oraz Geoffrey'a E. Hintona za "za fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych". 

 

 

"Przełomy tegorocznych laureatów fizyki opierają się na fundamentach nauk fizycznych. Pokazali nam zupełnie nowy sposób wykorzystania komputerów, aby pomóc nam i pokierować nami w rozwiązywaniu wielu problemów" - podkreśla komitet. Jak dodano, uczenie maszynowe oparte na sztucznych sieciach neuronowych obecnie rewolucjonizuje naukę, inżynierię i codzienne życie. 

 

Podkreślono, że ta dziedzina jest już na dobrej drodze, aby umożliwić przełomy w budowaniu zrównoważonego społeczeństwa, takie jak identyfikacja nowych materiałów funkcjonalnych. To, jak głębokie uczenie się przez sztuczne sieci neuronowe będzie wykorzystywane w przyszłości, zależy od tego, jak my, ludzie, zdecydujemy się używać tych niezwykle potężnych narzędzi, już obecnych w wielu aspektach naszego życia.

Nobel 2024. Ogłoszono laureatów z fizyki

John Hopfield wynalazł sieć, która wykorzystuje metodę zapisywania i odtwarzania wzorców. Możemy sobie wyobrazić węzły jako piksele. Sieć Hopfielda wykorzystuje fizykę, która opisuje charakterystykę materiału ze względu na jego spin atomowy - właściwość, która sprawia, że każdy atom jest maleńkim magnesem.

 

Z kolei Geoffrey Hinton wykorzystał sieć Hopfielda jako podstawę dla nowej sieci, która wykorzystuje inną metodę: maszynę Boltzmanna. Dzięki niemu można nauczyć się rozpoznawać charakterystyczne elementy w danym typie danych.

 

- Praca laureatów już przyniosła największe korzyści. W fizyce wykorzystujemy sztuczne sieci neuronowe w wielu dziedzinach, takich jak opracowywanie nowych materiałów o określonych właściwościach - powiedziała Ellen Moons, przewodnicząca Komitetu Noblowskiego w dziedzinie fizyki.

 

ZOBACZ: Sztokholm. Nagroda Nobla z fizyki. Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier laureatami

 

W zeszłym roku nagroda została przyznana Pierre'owi Agostiniemu, Ferencowi Krauszowi i Anne L'Huillier za opracowanie metod generujących impulsy światła trwające w skali attosekund, co pozwala na badanie niezwykle szybkich procesów zachodzących w elektronach wewnątrz atomów i cząsteczek.

 

ZOBACZ: Nobel 2024. Nagroda z medycyny przyznana

 

Tradycyjnie, Nagrody Nobla w fizyce, chemii i medycynie odzwierciedlają przełomowe odkrycia w dziedzinach nauk przyrodniczych, które poszerzają granice ludzkiej wiedzy o świecie materialnym i zdrowiu.

 

Komitet Noblowski często wyróżniają badania, które na początku mogą wydawać się mało przydatne praktycznie, ale ich zastosowania pojawiają się z czasem. Przykładem mogą być badania nad kwantowymi właściwościami cząstek, które mogą przekształcić przyszłość technologii kwantowych i medycznych. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie