TSUE zdecydował. "Wege" produkty mogę być nazywane mięsem
TUSE uchylił zakaz nałożony na producentów wegetariańskiej żywności w sprawie nazywania ich produktów mięsem. Wcześniej francuski rząd zakazał takiej praktyki m.in. w celu ochrony hodowców zwierząt. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że jest to niezgodne z prawem, bo jeśli powszechnie używane terminy nie mają definicji prawnych, to nie można zakazać ich stosowania.
W piątek europejski TSUE uchylił zakaz nałożony przez francuski rząd na producentów mięs pochodzenia roślinnego - informuje AFP. Wedle przepisów nie mogli oni nazywać swoich produktów stekami, kiełbasami, szynkami czy bekonem.
Roślinna żywność nie może być nazywana jak mięso? UE jest innego zdania
W orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wskazał, że państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mogą zakazać używania powszechnie stosowanych terminów, jeśli nie mają one definicji prawnych.
ZOBACZ: Patryk Jaki oburzony słowami piosenkarki. "Arbuz będzie łososiem"
W 2022 roku, a później w lutym 2024 roku Francja wprowadziła ograniczenia, które zakazywały używania producentom wegetariańskiej żywności takich nazw jak: kiełbasa, stek, szynka czy bekon w odniesieniu do produktów roślinnych. Miało to na celu ochronę producentów i hodowców zwierząt. Zmiany wprowadzono również ze względu na konsumentów, którzy mogli być w ten sposób wprowadzeni w błąd.
Producenci białek protestowali wobec decyzji ws. nazw "wege" żywności
Takiej decyzji byli przeciwni m.in. producenci białek pochodzenia roślinnego. W związku z decyzją rządu przeprowadzili liczne protesty, a najwyższy francuski sąd administracyjny zawiesił oba dekrety w oczekiwaniu na decyzję TSUE.
ZOBACZ: Polska naskarżyła na Temu i Shein. Unia weźmie chińskie platformy pod lupę
Wśród grup, które wniosły sprawę do sądu znalazły się Wegetariańskie Stowarzyszenie Francji (AVF) i Europejska Unia Wegetariańska.
Wcześniej sąd niższej instancji stwierdził, że zakaz używania tych słów "poważnie i natychmiastowo zaszkodziłby interesom przedsiębiorstw" zaangażowanych w przemysł białek roślinnych. - To bardzo mile widziane zwycięstwo - powiedział La Vie, francuski producent mięsa roślinnego w rozmowie z AFP.
Czytaj więcej