Specjalna instrukcja w razie zatrzymania. Dostali ją księża w jednej diecezji
Księża z diecezji sosnowieckiej otrzymali specjalną instrukcję od kurii za pośrednictwem newslettera. Chodzi o to, jak powinni zachować się duchowni w razie zatrzymania przez policję. Sprawa ma związek z ostatnimi wydarzeniami w diecezji.
Rozesłanie specjalnej instrukcji do duchownych potwierdził Interii dyrektor Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej ks. Przemysław Lech. Jako pierwsza opublikowała ją gazeta.pl.
Wiadomość duchowni otrzymali po wydarzeniach, do których doszło w ostatnich dniach - we wtorek i środę zarzuty usłyszeli mężczyźni związani z diecezją sosnowiecką. Dwóch z nich to księża, a trzeci jest byłym duchownym
Jak zachować się w razie zatrzymania? Specjalna instrukcja dla księży
Kuria przypomina w instrukcji "zasady polskiej procedury karnej" konkretne artykuły z Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego. Zwrócono szczególną uwagę na prawa, jakie przysługują osobom zatrzymanym. Chodzi m.in. o niezwłoczny kontakt z adwokatem lub radcą prawnym, a także możliwość zażądania, by o sytuacji została powiadomiona osoba najbliższa.
ZOBACZ: Księża i były duchowny z zarzutami. Jest nowe oświadczenie kurii w Sosnowcu
Przekazano, że w razie braku adwokata, należy zwrócić się do kurii lub sądu biskupiego, a ci taką pomoc zorganizują. Kuria pisze również, że "należy korzystać z uprawnienia do powiadomienia również innej osoby (oprócz osoby najbliższej) i żądać, aby o zatrzymaniu powiadomiono przedstawiciela diecezji sosnowieckiej".
Przekazano także, że w razie przeszukania obecna może być przy nim osoba wskazana przez tego, u kogo dokonuje się przeszukania. Dodatkowo pouczono, że z przeszukania sporządzany jest protokół, co do którego można zgłosić swoje uwagi.
"W razie dostrzeżenia jakichkolwiek niezgodności między protokołem a rzeczywistym przebiegiem czynności, należy je wskazać i żądać, aby poprawki zostały zamieszczone w protokole; w razie odmowy, należy odmówić podpisania protokołu" - wskazano w instrukcji.
Problematyczna diecezja na południu Polski
We wtorek i środę zarzuty usłyszeli mężczyźni związani z diecezją sosnowiecką. Dwóch z nich to księża, a trzeci jest byłym duchownym. Są oskarżani m.in. o wykorzystanie nieletnich.
Kuria wydała oświadczenie w sprawie. Poinformowała, że od roku jeden z mężczyzn miał zakazy: posługi duszpasterskiej oraz kontaktu z młodzieżą i dziećmi. Drugiego w środę zawieszono w pełnieniu obowiązków proboszcza.
To kolejny skandal, z którym w ostatnim czasie mierzy się diecezja sosnowiecka. Na początku marca zeszłego roku na podwórku przy Domu Katolickim znaleziono ciało ugodzonego nożem 26-letniego diakona. Tego samego dnia martwy 45-letni ksiądz został znaleziony przy torach kolejowych.
ZOBACZ: Księża i były duchowny z zarzutami. Jest nowe oświadczenie kurii w Sosnowcu
Z kolei jesienią ubiegłego roku miała miejsce kontrowersyjna impreza, zorganizowana na plebanii parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. W mieszkaniu zajmowanym przez księdza Z. odbyło się spotkanie kilku mężczyzn, w trakcie którego jeden z nich stracił przytomność. Interweniowały pogotowie ratunkowe i policja. W sprawie ks. Tomasz Z. usłyszał cztery zarzuty.
Po skandalu w Dąbrowie Górniczej z urzędu biskupa diecezjalnego zrezygnował bp Grzegorz Kaszak. Zastąpił go bp Artur Ważny.
Bp Ważny poinformował, że w diecezji trwa audyt - pracę rozpoczęła komisja ds. rozeznania i rozwoju. Jej zadaniem jest przyjrzenie się, jak działają instytucje i struktury w wymiarze duszpasterskim, administracyjnym, prawnym i finansowym. Druga komisja, która zajmie się wyjaśnieniem skandali z udziałem duchownych, jest na etapie umocowania.