Komunikat RCB. Wskazano na kontakt z wodą powodziową
"Uwaga! Kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Nie jedz żywności, która miała kontakt z wodą - wyrzuć ją bez względu na stan opakowania" - powiadomiło RCB w komunikacie.
Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alert o powyższej treści został przesłany do odbiorców na terenie województwa: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego.
W zaleceniach wskazano:
- Unikaj kontaktu z wodą powodziową. Noś wodoodporne ubrania i gumowce, aby zminimalizować ryzyko kontaktu skóry z zanieczyszczeniami.
- Po każdym kontakcie z wodą powodziową lub jej zanieczyszczonymi przedmiotami, dokładnie myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund.
- Używaj tylko przefiltrowanej lub butelkowanej wody do picia i przygotowywania posiłków. Woda powodziowa może zawierać niebezpieczne patogeny i chemikalia. Komunikaty dot. przydatności wody do spożycia śledź na stronach Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
- Jeśli woda powodziowa dostała się do domu, dokładnie dezynfekuj wszystkie powierzchnie, z którymi miała kontakt. Jeśli zwierzęta miały kontakt z wodą powodziową, skonsultuj się z weterynarzem. Może być konieczne ich badanie oraz podanie odpowiednich leków profilaktycznych.
- Zwracaj uwagę na wszelkie objawy chorobowe, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, gorączka czy biegunka. Jeśli wystąpią, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
ZOBACZ: Runął przepust między zbiornikami. Pilna ewakuacja mieszkańców
Powódź w Polsce. Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej
W poniedziałek w związku z sytuacją powodziową w kraju wprowadzony został stan klęski żywiołowej. Obejmuje on części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.
Jak zapowiedział premier Donald Tusk, w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej znalazły się "takie narzędzia jak nakaz ewakuacji".
- Tak jak wspomniałem wczoraj, będziemy [stosować go - przyp. red.] tylko w sytuacji gdy bezpośrednio jest zagrożone życie ludzkie - mówił.
W ocenie premiera, wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, pozwoli na szybsze wypłacenie pomocy.
Czytaj więcej