"Podjąłem decyzję". Tusk zapowiada wielkie wsparcie dla Muzeum Powstania Warszawskiego
- Podjąłem decyzję o przekazaniu 100 mln zł na program rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego - powiedział premier Donald Tusk.
- Powstanie Warszawskie i tego typu wielkie przedsięwzięcia jak Muzeum Powstania Warszawskiego, one dają nam szanse łączenia między generacjami. Dlatego tak ważne jest z punktu widzenia muzeum, aby młode Polki i Polacy trafiali tutaj i byli tym naprawdę zainteresowani - mówił Donald Tusk podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Pamięć i hołd uznał za "bezcenne" w tworzeniu lepszej przyszłości całego kraju.
100 mln złotych dla Muzeum Powstania Warszawskiego
Uznał, że o takie wartości, które zostały przekazane przez Powstańców, trzeba dbać, dlatego poinformował o dofinansowaniu muzeum. - Pan prezydent Warszawy zwrócił mi uwagę kilkanaście dni temu, że jest pewna rzecz do naprawienia ze względu na nieprzemyślane pewne decyzje formalne, urzędnicze. Jakiś czas temu okazało się, że gotowość do wsparcia finansowego muzeum nie może być zrealizowana. Są takie miejsca, o których nie myślimy w kategoriach budżetu, w kategoriach dyscypliny, tylko myślimy w kategoriach takiego fundamentalnego interesu narodowego - powiedział.
ZOBACZ: 80. rocznica Powstania Warszawskiego. Rafał Trzaskowski: Brat mamy zginął tuż przed godziną "W"
Następnie przekazał, że w porozumieniu z ministrem finansów na wniosek prezydenta i dyrektora muzeum, podjął decyzję o przekazaniu 100 mln zł na program rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Zapowiedział, że w ciągu kilku miesięcy ta kwota ma wpłynąć na konto muzeum. Według niego to pozwoli - już od zaraz - na realizację celów, które wymagały gwarancji finansowej.
- Dziękuję za to, że powiedzieliście mi wprost, że szansą dla muzeum, aby było większe, nowocześniejsze, bliższe ludziom są te szybkie decyzje i z wielką satysfakcją mogę to dzisiaj ogłosić - podkreślił.
80. rocznica Powstania Warszawskiego. Premier o "nieporównywalnym" zrywie
Premier powiedział, że nie tylko 1 sierpnia, ale i w ciągu kilku najbliższych dni Polacy będą czcili "nieporównywalny z niczym innym w historii Polski i Europy" zryw.
ZOBACZ: Powstanie Warszawskie. Największy zryw wolnościowy II wojny światowej
- To dobry czas, aby jeszcze raz wszystkim uświadomić, że niezależnie od debat historyków przez dziesięciolecia, sporów o sens Powstania, że mało które z wydarzeń historycznych i rzadko który bohater w naszej historii tak bardzo nie jednoczył Polaków w szacunku dla zdarzenia i ludzi, jak Powstanie Warszawskie - dodał.
Zwracając się do pracowników placówki powiedział, że ich misja "wykracza daleko poza misję typowego muzeum". - Wszyscy to bardzo doceniają. Jeszcze raz dziękuję - zakończył.