Nowa konstrukcja przy granicy Litwy z Białorusią. Padł termin
Minister obrony Litwy ogłosił otwarcie pierwszego odcinka ogrodzenia na obszarze przygranicznym, niedaleko Białorusi. Ma to nastąpić pod koniec sierpnia. Z kolei we wrześniu, w dwóch kolejnych lokalizacjach, zostaną wzniesione stałe fortyfikacje.
W poniedziałek szef litewskiego MON Laurynas Kasčiūnas przekazał nowe informacje w sprawie zabezpieczeń, które mają niedługo pojawić się na litewsko-białoruskiej granicy.
Granica Litwy z Białorusią. Powstaną nowe zabezpieczenia
Poza otwarciem pierwszego odcinka ogrodzenia w obszarze przygranicznym, przy granicy z Białorusią mają pojawić się również stałe fortyfikacje.
Łącznie będzie ich 27 - zaznaczył na konferencji minister, dodając, że "będą one tworzone niemal co tydzień". Według Kasčiūnasa chodzi o różnego rodzaju bariery, m.in. smocze zęby, jeże przeciwpancerne i inne bariery betonowe, które w razie potrzeby uniemożliwią poruszanie się wrogich pojazdów.
ZOBACZ: Zbiegł na Białoruś. Teraz zwrócił się z apelem do Polaków
Jak podkreśla serwis Militarnyi, nowe zabezpieczenia pojawią się również nieopodal granicy litewsko-rosyjskiej. "Trwałe, potężne fortyfikacje zostaną zbudowane na dwóch obszarach: w pobliżu obwodu królewieckiego Federacji Rosyjskiej i niedaleko Białorusi" - wyjaśniono.
Bariery, jeże przeciwpancerne i "smocze zęby". Szef MON zdradza szczegóły
- W najbliższej przyszłości na litewskich drogach krajowych i podejściach do mostów zostaną zamontowane bariery rezerwowe - zapowiedziała Agnė Vaiciukevičiūtė, wiceministra komunikacji i transportu.
Dodatkowo dziewięć litewskich mostów zostanie wyposażonych w specjalne konstrukcje inżynieryjne, umożliwiające zamocowanie urządzeń wybuchowych. Wówczas - w przypadku ataku ze strony wroga - mosty będą mogły zostać wysadzone. Instalacje mają powstać się do końca grudnia 2025 roku.
ZOBACZ: Media: Opozycjonista z Rosji zatrzymany w Polsce. Pracował w sztabie Nawalnego
Ponadto do końca 2027 roku na wybranych przez wojsko odcinkach dróg zostaną posadzone aleje drzew.
W tym roku na realizację działań z budżetu litewskiego MON przeznaczone zostanie nie więcej niż 3 mln euro (prawie 13 mln złotych). Od przyszłego roku na tego typu zadania będzie wykorzystywany Litewski Fundusz Obronny.
Źródło: Militarnyi
Czytaj więcej