Czy podczas burzy można stać przy oknie? Nauka daje jednoznaczną odpowiedź
Jest gorący letni wieczór. Siedzisz wygodnie w swoim domu, kiedy nagle słyszysz pierwsze burzowe grzmoty. Czy można bezpiecznie wyjrzeć przez okno, by podziwiać ten fascynujący spektakl natury? Sprawdzamy, jak to jest ze staniem przy oknie podczas burzy?
Burze zawsze przyciągały uwagę ludzi. Grzmoty i błyskawice od wieków budziły zarówno strach, jak i podziw. Dziś, dzięki postępowi nauki wiemy o nich znacznie więcej. Zjawiska te są wynikiem skomplikowanych procesów atmosferycznych, które możemy obserwować dzięki nowoczesnym technologiom. Nie zmienia to jednak faktu, że nawałnice nadal budzą spore emocje.
ZOBACZ: Jak zgłosić reklamację u fryzjera i czego może ona dotyczyć?
Dowiedziono, że burze wywołują silne reakcje sensoryczne. Głośne grzmoty, jasne błyskawice i intensywny deszcz stymulują zmysły. Te bodźce wywołują wzrost poziomu adrenaliny, co może prowadzić do uczucia ekscytacji. Towarzyszą jej napięcie i dreszczyk emocji, powodowane nieprzewidywalnością uderzeń kolejnych piorunów.
Błyskawice - potężna siła natury naukowym okiem
Zanim jednak przejdziemy do kwestii bezpieczeństwa przy oknie, wyjaśnijmy w prosty sposób, czym są błyskawice. To gigantyczne iskry elektryczne powstające w atmosferze. Podczas zjawiska chmury burzowe niosą dodatnie i ujemne ładunki elektryczne, które w czasie mniejszym niż 0,2 sekundy mogą się rozładować, tworząc błyskawicę.
ZOBACZ: Potężne nawałnice w kraju. Krajobraz jak po armagedonie
Ten potężny strumień energii jest w stanie błyskawicznie przemieszczać się, osiągając temperatury o wiele wyższe niż powierzchnia Słońca. Uwaga - mówimy tu o wartości osiągającej nawet 27 tys. stopni Celsjusza.
Czy okno chroni przed uderzeniem pioruna?
Może się wydawać, że stojąc wewnątrz domu, jesteś całkowicie bezpieczny. Jednak to nie do końca prawda. Szyby okienne nie są najlepszą barierą ochronną przed szalejącym żywiołem. Dlaczego?
Otóż szkło samo w sobie jest izolatorem, ale metalowe ramy okienne oraz wszelkie metalowe elementy konstrukcyjne wokół okna mogą przewodzić prąd elektryczny. Jeżeli piorun uderzy w dom, prąd może przez nie przepłynąć.
ZOBACZ: Trujące rośliny, na które trzeba uważać latem. Lista może zaskoczyć
W efekcie będziesz narażony na porażenie elektryczne, jeśli stoisz zbyt blisko. Co więcej, fale uderzeniowe mogą uszkodzić okna, powodując ich pęknięcie lub rozbicie. Odłamki szkła stanowią dodatkowe zagrożenie dla osób i zwierząt znajdujących się w pobliżu.
Jak zachować się podczas burzy - rady ekspertów
Specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej odradzają przebywanie na otwartych przestrzeniach, jak i zbliżanie się do otwartych okien i drzwi podczas burzy. Jeśli ta zastanie cię w domu, najlepiej od razu pozamykaj okna i drzwi.
Unikaj też korzystania z urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci. Te, które możesz, po prostu wyłącz. Zrezygnuj z kontaktu z wodą i powstrzymaj się również od dotykania metalowych przedmiotów, które mogą być przewodnikiem prądu, takich jak rury, krany czy kaloryfery.
Jak cieszyć się burzą bezpiecznie?
Oczywiście, jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z obserwowania burzy, możesz to zrobić w bezpieczny sposób. Najlepszą opcją będzie podglądanie żywiołu z daleka. Jeśli masz ochotę na podziwianie błyskawic, najlepiej zrób to z głębi pomieszczenia, przez zamknięte okno, ale z zachowaniem odpowiedniego dystansu.
Jeśli pasjonujesz się fotografią, zainwestuj w sprzęt, który pozwoli ci robić zdjęcia z bezpiecznej odległości. Statyw i aparat z długim obiektywem mogą umożliwić uchwycenie niesamowitych ujęć burzy z dala od niebezpieczeństwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z bardziej zaawansowanych technologii. Kamery internetowe i aplikacje pogodowe oferują transmisje na żywo z miejsc, gdzie aktualnie trwa burza. Wówczas możesz cieszyć się widowiskiem bez ryzyka.
Czytaj więcej