Polski wolontariusz ranny. Pomagał żołnierzom na froncie w Ukrainie

Świat
Polski wolontariusz ranny. Pomagał żołnierzom na froncie w Ukrainie
X/DefenceU
Polak został ranny w nogę

Polski wolontariusz został ranny na froncie w Ukrainie, gdzie udzielał pomocy żołnierzom. Do zdarzenia doszło w obwodzie ługańskim. Medyka ewakuowano do Polski - trafił do szpitala w Lublinie. "W tej chwili sytuacja jest stabilna. Walczymy o jego nogę" - informuje prezes Fundacji "W międzyczasie".

Wolontariusz jest w grupie medyków bojowych, którzy od początku wojny w Ukrainie udzielają pomocy medycznej żołnierzom na froncie. Pomoc tę organizuje Fundacja "W międzyczasie".

Wojna na Ukrainie. Polak ranny na froncie. "Walczymy o jego nogę" 

- Jeden z naszych medyków bojowych w trakcie ostrzału artyleryjskiego oberwał w nogę odłamkiem. Rana jest na tyle poważna, że musiał być ewakuowany do Polski. Został przewieziony do szpitala w Lublinie, gdzie trwa jego leczenie – powiedział w środę prezes Fundacji "W międzyczasie" Damian Duda.

 

ZOBACZ: Tajemniczy pożar rosyjskiego okrętu na Bałtyku. Ukraina odkrywa karty

 

Podkreślił, że względów bezpieczeństwa i dla zapewnienie spokoju procesu leczenia nie będą udzielne dokładne informacje, w którym szpitalu przebywa ranny wolontariusz. - W tej chwili sytuacja jest stabilna. Walczymy o jego nogę. Wdał się stan zapalany, dopiero po jego zwalczeniu będziemy mogli myśleć nad dalszym leczeniu, nadbudowie tkanki i rehabilitacji – dodał Duda.

 

Do zranienia ratownika doszło w okolicach miasta Kreminna w obwodzie ługańskim w Ukrainie, gdzie trwają obecnie walki.

Wojna na Ukrainie. Medycy pomagają na froncie 

Grupa wolontariuszy działająca przy fundacji "W międzyczasie" bezpłatnie od początku pełnoskalowej wojny w Ukrainie świadczy pomoc medyczną żołnierzom bezpośrednio na froncie. - Zespół liczy około 40 medyków bojowych, którzy rotacyjnie wykonują swoje obowiązki w strefie walk na Ukrainie. Medycy, tak jak żołnierze, są narażeni na ostrzał, na miny, na drony – powiedział Duda.

 

Przy linii frontu są obecne dwa zespoły ratownicze, liczące po 3-4 ratowników, którzy udzielają pomocy medycznej rannym żołnierzom, a kiedy to konieczne transportują ich do szpitali.

 

ZOBACZ: Ukraina zaskoczona operacją Rosjan. Analitycy alarmują

 

Duda podkreślił, że medyk pola walki musi mieć wiedzę z zakresu medycyny ratunkowej, jak i znać uwarunkowania, w jakich funkcjonuje żołnierz na froncie. - Osoby, które chcą pomagać na froncie przechodzą w kraju proces rekrutacji. Muszą przejść cykl szkoleń taktycznych, psychologicznych, medycznych, pracy w zespole. Dopiero kiedy uzyskają pozytywne rekomendacje, mogą być zakwalifikowani do wyjazdów – zaznaczył Duda.

 

W Donbasie na Ukrainie od wielu tygodni trwają intensywne walki. Rosja systematycznie atakuje Ukrainę także w innych miejscach. W nocy z wtorku na środę siły rosyjskie zaatakowały pociskami rakietowymi obwód odeski na południu Ukrainy, a dronami elektrownię w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy. W poniedziałek w ataku rakietowym Rosji na Kijów zginęły 33 osoby. 

sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie