Rosja chwali się zniszczeniem Patriotów. Szydercza odpowiedź Ukraińców

aktualizacja: Świat
Rosja chwali się zniszczeniem Patriotów. Szydercza odpowiedź Ukraińców
Zdjęcie ilustracyjne/Czarek Sokolowski / AP
System wyrzutni rakiet Patriot

Rosjanie chwalą się, że zniszczyli dwie wyrzutnie systemów rakiet Patriot w Ukrainie. Atak miał mieć miejsce w rejonie portu Jużne w obwodzie odeskim. Tymczasem Ukraińcy informują, że tak naprawdę trafili w atrapy wojskowego sprzętu.

Rosyjskie pociski balistyczne Iskander-M zniszczyły dwie wyrzutnie systemów rakiet ziemia-powietrze Patriot w obwodzie odeskim w Ukrainie - poinformowała w niedzielę rosyjska propagandowe agencja informacyjna, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony. Jak dodaje TASS, atak miał miejsce w rejonie portu Jużne. 

 

Po południu do tej informacji odniosła się strona ukraińska. "Dziękuję wszystkim, którzy pomagają wysokiej jakości modelami samolotów i systemów rakietowych. Wróg ma mniej Iskanderów, a my czekamy na dostawy atrap" - przekazał generał Mykoła Ołeszczuk udostępniając również nagranie z dronów. 

 

ZOBACZ: Atak Rosji na ukraińską elektrownię. 100 tysięcy mieszkańców bez prądu

 

Rosjanie zaatakowali również tej nocy bojowymi bezzałogowcami Shahed-131/136 z obwodu kurskiego. Ostrzał nie przyniósł jednak żadnych rezultatów. "Wczoraj wieczorem Siły Obronne Ukrainy zestrzeliły wszystkie 13 dronów Shahed w obwodach kirowohradzkim, charkowskim, sumskim i połtawskim" - dodał Ołeszczuk. 

Ukraina potrzebuje więcej Patriotów. Apelują do Zachodu

Brak wystarczającej liczby systemów naziemnej obrony powietrznej przy zmasowanych rosyjskich atakach z powietrza naraża Ukraińców na niszczenie ich infrastruktury krytycznej w szybkim tempie. Ukraińscy politycy z niecierpliwością oczekują na pomoc z Zachodu. 

 

"Ukraina jest jedynym krajem na świecie, który zmaga się z uderzeniami balistycznymi. Obecnie nie ma żadnych innych [ważniejszych] miejsc, gdzie systemy Patriot powinny się znajdować. Jestem przekonany, że gdyby ci, od których zależy wsparcie udzielane dla Ukrainy, spędzili choć jedną noc w Charkowie, wszystkie niezbędne decyzje zostałyby podjęte szybko" - przekonywał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba

 

ZOBACZ: Bolesny cios dla Ukrainy. Kolejny atak ponad 100 km od frontu

 

W piątek ambasador Niemiec w Ukrainie Martin Jaeger poinformował, że trzeci niemiecki system Patriot dotarł już do Ukrainy. "Wzmocni on obronę ludności i infrastruktury kraju przed samolotami, dronami i pociskami rakietowymi. Ukraińska załoga systemu pomyślnie przeszła odpowiednie szkolenie w Niemczech w ostatnich miesiącach" - podkreślał na platformie X.

 

To wciąż może być za mało, by Ukraina mogła się skutecznie bronić. - Aby całkowicie ochronić Ukrainę, w przyszłości pożądane jest, aby Ukraina miała 25 systemów Patriot, po 6-8 baterii każdy. Wszyscy nasi partnerzy są tego świadomi, znają nawet punkty, w których odpowiednie systemy powinny być umieszczone i działać - informował w kwietniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski

 

Jak dodał, nie muszą to być konkretnie systemy Patriot. - Na świecie istnieje kilka analogicznych systemów, one również działają bardzo dobrze - dodawał.

 

Kułeba argumentował z kolei, że w wielu krajach baterie to pozostają "bezczynne". 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie