Odkryto nowy gatunek kleszcza. Może przenosić niebezpieczne wirusy

Świat Aleksandra Boryń / dk / Polsatnews.pl
Odkryto nowy gatunek kleszcza. Może przenosić niebezpieczne wirusy
Freepik
W Szwecji odkryto nowy gatunek kleszcza

Naukowcy ze Szwecji odkryli nowy gatunek kleszcza o nazwie Dermacentor marginatus. Spotkanie z takim pajęczakiem niesie spore ryzyko, bowiem może on przenosić niebezpieczne wirusy powodujące choroby. Zdaniem ekspertów Dermacentor marginatus na razie ma pojedynczych przedstawicieli, jednak rozprzestrzenienie się tego gatunku jest kwestią czasu.

W Szwecji odkryto nowy, egzotyczny gatunek kleszcza o nazwie Dermacentor marginatus. Informację na ten temat przekazał szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii (SVA). Ten rodzaj pajęczaka naturalnie występuje na południu Europy, Iranie, Kazachstanie i na obszarach górskich Azji Środkowej.

Odkryto nowy gatunek kleszcza

Gatunek nazwany w Szwecji pstrym kleszczem owczym został znaleziony w regionie Sztokholmu. Do badań trafił dzięki programowi monitoringu pasożytów, który umożliwia każdemu przesłanie ekspertom nietypowych okazów.

 

- Nowe odkrycie pokazuje, że nasze monitorowanie może służyć jako wczesny sygnał ostrzegawczy dla nowych gatunków kleszczy - powiedziała Anna Omazic badaczka w SVA.

 

ZOBACZ: Pies rzucił się na dziecko. Skandaliczne zachowanie właścicielki zwierzęcia

 

Według komunikatu Instytutu Dermacentor marginatus może przenosić niebezpieczne wirusy, w tym wywołujące krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną. W przekazanych do analiz kleszczach nie znaleziono tego patogenu, ale trwają analizy obecności innych wirusów i bakterii, w tym drobnoustroju Coxiella burnetti, wywołującego gorączkę Q, zwaną kozią grypą.

 

- Nowe gatunki kleszczy mogą przenosić wirusy, bakterie i pasożyty, które obecnie w kraju nie występują - tłumaczyła Omazic podkreślając, że monitorowanie nowych gatunków może pomóc lepiej przygotować się na wypadek zarażenia.

 

 

 

Nowy gatunek kleszcza w Szwecji. Może się rozprzestrzeniać

Zdaniem naukowców, choć w Szwecji znaleziono dopiero pojedyncze sztuki pstrego kleszcza owczego, to wraz ze zmianami klimatycznymi i wzrostem temperatur można spodziewać się rozprzestrzenienia tego gatunku. Na obecność nowych gatunków kleszczy w Skandynawii wpływ mają również migracje ludzi i zwierząt, a także rozwój turystyki.

 

Szwedzkie służby weterynaryjne zachęcają do przesyłania znalezionych na terenie kraju kleszczy. Najpierw jednak należy wysłać przez stronę internetową tej instytucji zdjęcie okazu. Eksperci prowadzą również bloga, na którym dzielą się wynikami swoich badań. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie