Mocarstwa na kursie kolizyjnym. "Wysokie ryzyko bezpośredniego starcia"

Świat
Mocarstwa na kursie kolizyjnym. "Wysokie ryzyko bezpośredniego starcia"
Wikimedia Commons/Rosyjskie Ministerstwo Obrony/CC BY 4.0

Ryzyko bezpośredniego starcia zbrojnego między mocarstwami jest obecnie wysokie - stwierdził Siergiej Riabkow, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, cytowany przez rosyjską agencję TASS. W Moskwie odbywa się międzynarodowe forum "Primakov Readings".

Zdaniem rosyjskiego dyplomaty Zachód celowo winduje warunki dotyczące bezpieczeństwa w rozmowach z Moskwą, aby uniemożliwić prowadzenie rozmów. 

 

Tymczasem to prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zaproponował niedawno Ukrainie nieakceptowalne warunki, które rzekomo miałby być początkiem rozmów prowadzących do zawarcia pokoju. 

"Ryzyko bezpośredniego starcia"

Riabkow zastrzegł, że postępowanie Zachodu zwiększa napięcie w przestrzeni międzynarodowej. - Ryzyko bezpośredniego starcia zbrojnego między mocarstwami nuklearnymi jest obecnie wysokie - stwierdził.

 

Wiceminister spraw zagranicznych przekonywał, że Kreml zamierza szukać rozwiązań, które zmniejszą do minimum ryzyko takiego "bezpośredniego starcia". W jego opinii poważne rozmowy na temat bezpieczeństwa są obecnie niemożliwe przez postawę reprezentowaną przez Zachód. 

 

ZOBACZ: Podstęp i siła. Tak Rosjanie angażują cudzoziemców w wojnę

 

Zaapelował przy tym, aby przywrócić dialog do poziomu, na jakim był prowadzony przed obecnym kryzysem.

Riabkow ostrzegał Polskę

Riabkow w kwietniu tego roku groził, że jeżeli na terenie Polski rozmieszczona zostanie broń nuklearna, to stanie się ona priorytetowym celem. 

 

- Działania w tym kierunku nie zapewnią Polsce większego bezpieczeństwa, a obiekty (nuklearne -red.) będą na czele priorytetów w planowaniu naszej armii - powiedział.

 

ZOBACZ: Rosjanie mają "nowy" pomysł na drony. Łapią je jak... motylki

 

Zaznaczył, że strona rosyjska bacznie obserwuje dyskurs w szeregach polskiej władzy dotyczący ewentualnego ściągnięcia broni nuklearnej. 

Forum "Primakov Readings"

Międzynarodowe forum "Primakov Readings" poświęcone jest pamięci Jewgienija Primakova. Organizowane jest przez Rosję i odbywa się cyklicznie, co roku w Moskwie. 

 

Po raz pierwszy obyło się w 2015 roku. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie