Do 72 euro więcej za bilet. Linia lotnicza wprowadza opłatę

Świat
Do 72 euro więcej za bilet. Linia lotnicza wprowadza opłatę
Lufthansa
Bilety Lufthansy z dodatkową opłatą

Niemieckie linie lotnicze wchodzące w skład Grupy Lufthansa od początku 2025 roku wprowadzą zmiany w cenach biletów. Do niektórych z nich będzie doliczać dodatkową kwotę w wysokości nawet 72 euro. Podwyżki będą dotyczyć również lotów do i z Polski.

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa poinformowały we wtorkowym komunikacie, że bilety kupione od 26 czerwca na loty w 2025 roku będą zawierały tzw. opłatę środowiskową. Będzie wynosić od 1 do 72 euro - czyli nawet blisko 300 zł - w zależności od klasy i długości lotu.

 

Chodzi o połączenia realizowane na trasach w państwach UE, ale także do i z: Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii.

Lufthansa z dodatkową opłatą. Dlaczego? 

Z czego wynika powód tej zmiany? Otóż - jak stwierdzono w komunikacie - opłata ta ma pokryć część rosnących kosztów wynikających z regulacyjnych wymogów środowiskowych. Wśród nich wymienia się m.in. używanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), które jest uważane za kluczowe dla zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w trakcie lotów.

 

ZOBACZ: Katowice. Śmigłowiec LPR uziemiony przez imprezę na lotnisku. "Kto na to pozwolił?"

 

Unijne dyrektywy nakazują, by od 2025 roku samoloty odlatujące z krajów UE stosowały 2 proc. SAF w mieszance paliwa, od 2030 roku - 6 proc., od 2035 roku - 20 proc., a od 2050 roku - 70 proc. Może to oznaczać, że inne linie również będą musiały dokonać takich podwyżek kosztem pasażerów lub zdecydują się na alternatywne rozwiązania.

 

Zmiany to odpowiedź na liczne zarzuty związane z faktem, że lotnictwo ma negatywny wpływ na środowisko, a samoloty emitują znaczną ilość gazów cieplarnianych. Trudno też temu zaradzić, bo paliwa wykorzystywanego do lotów nie można łatwo zastąpić innymi rodzajami energii.

Karolina Gawot / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie