USA. Potężna fala upałów. Ekstremalne wartości temperatur

Świat
USA. Potężna fala upałów. Ekstremalne wartości temperatur
AP/Jacquelyn Martin
Stany alarmowe w USA. Upały zagrażają milionom mieszkańców

Stany Zjednoczone zmagają się z falą upałów. W wielu miejscach w kraju odczuwalna najwyższa temperatura przekracza 41 stopni Celsjusza. Ponad 100 mln mieszkańców otrzymało alerty lub ostrzeżenia z powodu ekstremalnych temperatur. Niezwykle wczesna w tym roku fala gorąca utrzymuje się od kilku dni.

Rekordowe upały dotykają przede wszystkim północnego wschodu USA. Jak podaje ABC, w wielu miastach czerwcowe temperatury przekroczyły 40 stopni Celsjusza. Ze względu na zagrożenie związane z upałami, władze zdecydowali wprowadzić stany alarmowe na wybranych obszarach.

 

ZOBACZ: Do Polski wkracza fala upałów. Będzie gorąco

Piekło nad USA. Alerty otrzymało ponad 100 mln osób

Niektóre miasta udostępniają mieszkańcom klimatyzowane obiekty publiczne, starając się w ten sposób chronić mieszkańców przed skutkami niebezpiecznie wysokich temperatur. W stanach środkowo atlantyckich i miastach na obszarze stanów od Waszyngtonu do Nowego Jorku, weekend upłynął pod znakiem lejącego się żaru z nieba. 

 

Według National Weather Service, "zalecenia związane z upałami są wydawane, gdy oczekuje się, że połączenie ciepła i wilgotności sprawi, że temperatura będzie wynosić od 35 do ponad 37 stopni Celsjusza. przez dwa lub więcej kolejnych dni lub od 37.7 do 40 stopni przez dowolny okres czasu".

 

ZOBACZ: Potężna fala upałów w Grecji. Nie żyje kolejny turysta

 

Władze Nowego Jorku promują miejską kampanię "Pokonaj upał", mającą na celu zapewnienie mieszkańcom środków pozwalających zachować bezpieczeństwo w obliczu ekstremalnych upałów, które według burmistrza Erica Adamsa są "najbardziej śmiercionośną pogodą", jakiej od lat doświadcza miasto.

Potężna fala upałów w USA. Śmiertelne żniwo wśród mieszkańców

Niedziela w Nowym Jorku jest kolejnym upalnym dniem z dużą wilgotnością powietrza. Oczekuje się, że maksymalna temperatura wyniesie 34.4 Celsjusza, a odczuwalna 37.7 po południu. W dzielnicy Queens możliwe jest tornado.

 

W Baltimore do poniedziałku obowiązuje ostrzeżenie o ekstremalnym upale z "kodem czerwonym". W hrabstwie Arlington na przedmieściach Waszyngtonu w niedzielę ogłoszono alert związany z upałem, ostrzegając, że temperatura może osiągnąć wartość 41.7 stopni C.

 

ZOBACZ: Sposoby na upał. Jak sobie radzić, gdy z nieba leje się żar?

 

Centra ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odnotowały w tym tygodniu na "niezwykle wysoki” wskaźnik chorób związanych z upałem na obszarach Nowej Anglii, Środkowego Zachodu oraz stanów środkowo atlantyckich.

 

Jak wynika z analizy danych Krajowej Służby Pogodowej (NWS), prawie połowa z 3142 osób, które straciły życie powodu dolegliwości związanych z upałem w ciągu ostatnich 20 lat, zmarła w domu. W minionym roku według lokalnych władz w samym Nowym Jorku 350 osób zmarło z powodu chorób związanych z upałem.

mak / ABC / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie