Odłamki pocisków spadły na cywili na Krymie. Rosja zapowiada odwet wobec USA

Świat
Odłamki pocisków spadły na cywili na Krymie. Rosja zapowiada odwet wobec USA
Russian Defense Ministry Press Service via AP, Yury Kochetkov
Amerykański pocisk poleciał w stronę plaży na Krymie, gdzie byli cywile. Szef MSZ Rosji reaguje

W niedzielę - jak przekazali Rosjanie - co najmniej cztery osoby zginęły, a ponad 150 zostało rannych po eksplozji pocisku na plaży w okupowanym Krymie. Rakiety amerykańskiej produkcji wysłali Ukraińcy, jednak Moskwa odpowiedzialnością za wykorzystanie broni obarczyła Stany Zjednoczone. Tamtejsze MSZ zapowiedziało odwet.

W niedzielę rosyjski resort obrony przekazał, że tamtejsze wojsko zestrzeliło pięć rakiet operacyjno-taktycznych ATACMS produkcji amerykańskiej, które zmierzały w kierunku miasta Sewastopol na okupowanym Krymie.

 

Jedna z rakiet zestrzelona została bezpośrednio nad plażą, gdzie znajdowali się cywile. W wyniku upadku odłamków - jak informował tzw. gubernator tego miasta Michaił Razwożajew - rannych zostało 151 osób, cztery zmarły. 

 

Rosyjskie MSZ w rozmowie z dziennikarzami ostro zareagowało na atak amerykańskimi rakietami. - Powinniście zapytać moich kolegów w Europie, a przede wszystkim w Waszyngtonie, rzeczników, dlaczego ich rządy zabijają rosyjskie dzieci. Po prostu ich o to zapytajcie – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w poniedziałek.

Rosja ostrzegła USA przed odwetem za atak rakietami ATACMS na Krym

MSZ w Moskwie zapowiedziało, że atak nie zostanie bez odpowiedzi. Pytany przez tamtejszych dziennikarzy, w jaki sposób Rosja mogłaby odpowiedzieć na atak na Krym, Pieskow powtórzył słowa Władimira Putina z 6 czerwca o dostarczeniu konwencjonalnej broni regionom w pobliżu Stanów Zjednoczonych i ich sojusznikom. - Którym konkretnie - czas pokaże - dodał.

 

ZOBACZ: Rosja dalej improwizuje. Zmienia słynne "meleksy" w systemy przeciwlotnicze

 

To już nie pierwsza tego typy zapowiedź tego dnia - wcześniej w poniedziałek ambasador USA Lynne Tracy została wezwana do rosyjskiego MSZ, gdzie zarzucono jej, że Waszyngton "prowadzi wojnę hybrydową przeciw Rosji i stał się w istocie stroną konfliktu".

 

Sewastopol na zachodzie Półwyspu Krymskiego jest główną bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Należący do Ukrainy Krym został anektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum.

Karolina Gawot / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie