Nowa odmiana barszczu w Polsce. Zagrożenie dla ludzi i zwierząt

Polska
Nowa odmiana barszczu w Polsce. Zagrożenie dla ludzi i zwierząt
commons.wikimedia/Griensteidl

W Krośnie znaleziono niezwykle niebezpieczną roślinę. Kontakt z nią może powodować poparzenia z pęcherzami i trudno gojącymi się ranami. Mowa o barszcz Mantegazziego, czyli kaukaskim kuzynie równie toksycznego barszczu Sosnowskiego.

Charakterystyczna strzelista roślina, która może osiągnąć nawet do 5 m wysokości pojawiła się przy ulicy Parkowej w Krośnie. Pochodzi z Kaukazu, a do Europy została przetransportowana w celach ozdobnych. Zawiera furanokumaryny i olejek eteryczny.

 

Kontakt z nią może okazać się dla człowieka bardzo bolesny.

Barszcz Mantegazziego. Roślina powoduje bolesne oparzenia

W ubiegłym roku Interia opisała historię mężczyzny ze Szkocji, który natknął się na barszcz Mantegazziego. Martyn Ferguson od kilku lat zajmował się usuwaniem szkodliwej rośliny z terenów nadrzecznych, czyli tam gdzie najczęściej występuje.

 

Pracę zwykle wykonywał w odzieży ochronnej, ale w czerwcu ubiegłego roku naraził się na ekspozycję soku barszczu kaukaskiego, który uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych. 

 

ZOBACZ: Oparzenia barszczem Sosnowskiego. Co zrobić w przypadku jej znalezienia?

 

"Nie zdawałem sobie sprawy, że na moim ramieniu pojawił się sok. Reaguje on na światło słoneczne i minęło kilka godzin, zanim zacząłem odczuwać objawy" - mówił w rozmowie z Daily Mail.

 

Dla Fergusona kontakt z tą rośliną zakończył się świądem oraz poparzeniami. Konsekwencją były pęcherze wypełnione płynem, które po pewnym czasie pękły, pozostawiając po sobie bolesne rany. Rekonwalescencja trwała kilka tygodni. 

Zagraża faunie i florze 

Roślina jest niebezpieczna nie tylko dla ludzi, ale też dla naturalnego ekosystemu w jakim się pojawia. Ze względu na swoje ekspansywne cechy oraz brak naturalnych wrogów szybko się rozprzestrzenia, stanowiąc zagrożenie dla lokalnej fauny i flory. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie