Ambasador Ukrainy odwołany. Osobista decyzja Zełenskiego

Polska
Ambasador Ukrainy odwołany. Osobista decyzja Zełenskiego
Polsat News
Wasyl Zwarycz

- Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza, który teraz obejmie placówkę w Czechach - poinformowały w piątek służby prasowe szefa państwa. Zwarycz został mianowany ambasadorem Ukrainy w Polsce w 2022 roku

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza, który został mianowany na swoje stanowisko 8 lutego 2022 roku, a listy uwierzytelniające złożył 14 lipca 2022 roku.

Wołodymyr Zełenski odwołuje ambasadora w Polsce

Z opublikowanego przez Zełenskiego dekretu wynika, że Wasyl Zwarycz opuści Polskę i obejmie stanowisko ambasadora Ukrainy w Czechach. Czeska placówka nie miała ambasadora od dwóch ostatnich lat.

 

Zwarycz jeszcze niedawno zabierał publicznie głos. 16 czerwca zrobił to po raz ostatni. Zwrócił się wówczas do Andrzeja Dudy, dziękując mu za uczestnictwo w szczycie organizowanym przez Ukrainę i za wkład w działanie na rzecz pokój na świeci. 

 

ZOBACZ: Ukraina otrzyma unikatowe czołgi. Duże obawy Rosji

 
"Dziękuję Prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie i całej delegacji RP za udział w historycznym Pierwszym Globalnym Szczycie Pokoju. Polska potwierdza swoje przywództwo i odpowiedzialną postawę w obronie prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej w międzynarodowo uznanych granicach" - napisał w sieci Wasyl Zwarycz.

 

Wasyl Zwarycz skończył wydział stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie. Pracował w ukraińskim ministerstwie spraw zagranicznych od 1999 roku.

 

ZOBACZ: Szczyt pokojowy w Szwajcarii. Rosyjski dyplomata podejrzany o planowanie zamachu

 

Zanim objął urząd ambasadora Ukrainy w Warszawie był w tej placówce pierwszym sekretarzem, a następnie zastępcą szefa misji. Ma 47 lat, jest żonaty, ma dwóch synów i córkę.

wka / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie