Incydent z MiG-29. Nowe informacje

Polska
Incydent z MiG-29. Nowe informacje
Facebook/OSP w Starym Polu/Flickr/Airwolfhound

- Samolot do zakończenia prac komisji jest wyłączony z użytku, a pilot MiG-29 jest tymczasowo odstawiony od lotów - poinformował w rozmowie z polsatnews.pl mjr Maciej Kędzierski z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. W czwartek wojsko informowało, że myśliwiec przekroczył barierę dźwięku, w konsekwencji uszkadzając kilka budynków.

Mjr Maciej Kędzierski z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku w rozmowie z polsatnews. podał, że pilot, który sterował Mig-29 został "tymczasowo odstawiony" od lotów. O tym, kiedy będzie mógł powrócić do służby zdecydują wyżsi przełożeni. 

Samolot MiG-29 przekroczył prędkość dźwięku. Powstała fala zerwała dachówki

Chodzi o pilota, który sterował samolotem bojowym MiG-29, który w czasie wykonywania lotu szkolnego przekroczył barierę dźwięku. O całej sytuacji Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w czwartek rano poprzez media społecznościowe.  


Samolot przekroczył prędkość dźwięku na wysokości około 1000 stóp (tj. około 330 m). Do zdarzenia doszło w okolicy wsi Szaleniec. Na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku pobliskich budynkach. 

 

ZOBACZ: Polski MiG-29 uszkodził budynki. Jak powstała fala uderzeniowa?

 

"Informujemy, jednocześnie że Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej pokryją wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonych budynków dochowując najwyższej staranności, aby przywrócić stan sprzed zdarzenia" - napisało Dowództwo w opublikowanym komunikacie. 

 

Zdjęcia uszkodzonych dachów udostępnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Polu.

MiG-29 w polskim wojsku. Stacjonują w jednej bazie

MiGi-29 nadal służą w polskim lotnictwie taktycznym, pomimo przekazania kilkunastu z nich siłom Ukrainy. Jednakże pozostałe maszyny bojowe operują już tylko z jednej bazy lotniczej w Królewie Malborskim.

Paulina Godlewska / kar / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie