Putin grozi zmianą zasad. Chodzi o użycie broni jądrowej

Świat
Putin grozi zmianą zasad. Chodzi o użycie broni jądrowej
Luoung Thai Linh / AP
Władimir Putin

- Rosja rozważa zmiany w swojej doktrynie dotyczącej użycia broni jądrowej - zapowiedział Władimir Putin. Dotychczasowa dopuszcza taki scenariusz w dwóch przypadkach. Może to oznaczać, że Kreml przychyli się do apeli rosyjskich analityków i "obniży próg" jej użycia.

Rosyjski przywódca Władimir Putin zdradził, że na wysokich szczeblach władzy w Rosji toczy się dyskusja nad przeformułowaniem filozofii państwa dotyczącej użycia broni jądrowej. 

 

Dotychczasowa doktryna głosi, że Rosja może użyć takiej broni w odpowiedzi na atak nuklearny lub w przypadku ataku konwencjonalnego, który stanowi egzystencjalne zagrożenie dla państwa. 

 

ZOBACZ: Władimir Putin w Korei Północnej po raz pierwszy od 24 lat. Dostał "pełne wsparcie"

 

Głowa państwa Rosji stwierdziła jednak, że nie ma potrzeby, aby państwo przeprowadziło "wyprzedzający atak nuklearny".

 

"Od początku wojny w Ukrainie pojawiały się głosy wśród rosyjskich analityków wojskowych, że Rosja powinna obniżyć próg użycia broni jądrowej" - przypomina agencja Reutersa. 

Zapowiedzi Putina wobec Korei Południowej. "Mam nadzieję, że tego nie zrobią"

Rosyjski dyktator przybywa z wizytą w Azji. Odwiedził już Koreę Północną, gdzie z podpisał traktat o współpracy. Po tym wydarzeniu Korea Południowa poinformowała, że "dokona przeglądu możliwości dostaw broni na Ukrainę". 

 

W oficjalnym oświadczeniu wydanym w czwartek Seul potępił również umowę o wszechstronnym partnerstwie strategicznym, twierdząc, że narusza ona sankcje ONZ.

 

ZOBACZ: Putin otrzymał nietypowy prezent. Pokazała to reżimowa telewizja

 

"Rząd wyraźnie podkreśla, że wszelka współpraca, która bezpośrednio lub pośrednio pomaga Korei Północnej zwiększyć jej siłę militarną, jest naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i podlega monitorowaniu i sankcjom przez społeczność międzynarodową" - napisano w oświadczeniu biura prezydenta, dodając, że takie naruszenie pogorszyłoby stosunki Seulu z Moskwą.

 

Do tej zapowiedzi odniósł się już Władimir Putin. - Jeśli Korea Południowa dostarczy broń Ukrainie, nie spodoba im się odpowiedź, mam nadzieję, że tego nie zrobią - ostrzegał. 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie