MiG-29 przekroczył barierę dźwięku. Uszkodził dachy kilku budynków

aktualizacja: Polska
MiG-29 przekroczył barierę dźwięku. Uszkodził dachy kilku budynków
Polsat News
Samolot MiG-29. Zdjęcie ilustracyjne

Samolot bojowy MiG-29 przekroczył prędkość dźwięku. Na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach - przekazało Dowództwo Generalne RSZ. Do zdarzenia doszło w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim.

O incydencie poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w czwartek po południu w mediach społecznościowych. 

Malbork. Dowództwo Generalne: Uderzenie fali dźwiękowej samolotu MiG-29

"W czwartek, 20 czerwca 2024 r., w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29" - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

 

Przed godziną 10:00 samolot MiG-29 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w trakcie wykonywania lotu szkolnego przekroczył prędkość dźwięku podczas lotu na wysokości około 1000 stóp (około 330 m). Jak dodano na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach.

 

ZOBACZ: "Pilnie poszukiwany". Rosja oferuje nagrodę za ukraińskie F-16

 

"Zgodnie z obowiązującymi procedurami dalsze czynności prowadzi Placówka Żandarmerii Wojskowej w Malborku oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego" - przekazano. 

 

"Informujemy, jednocześnie że Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej pokryją wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonych budynków dochowując najwyższej staranności, aby przywrócić stan sprzed zdarzenia" - zapewnia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

 

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Polu opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcia uszkodzonych dachów.

 

MiGi-29 w polskim wojsku 

MiGi-29 nadal służą w polskim lotnictwie taktycznym, pomimo przekazania kilkunastu z nich walczącej Ukrainie. Pozostałe jeszcze maszyny operują już jednak tylko z jednej bazy lotniczej w Królewie Malborskim.

mak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie