Znaleziono najstarsze wino świata. Jego stan zaskakuje

Świat
Znaleziono najstarsze wino świata. Jego stan zaskakuje
Wikimedia Commons/X/Universidad Córdoba
Najstarsze wino na świecie ma około 2000 lat

W Hiszpanii odkryto grobowiec z czasów rzymskich, a w nim urnę z wciąż płynnym winem. Trunek pochodzi sprzed 2000 lat i jest najstarszym zachowanym do dziś. W tym samym miejscu odkryto także najstarsze na świecie perfumy.

Urnę z prochami i winem odkryto w 2019 roku w andaluzyjskim mieście Carmona. Mieszkańcy jednej z posiadłości natknęli się na naczynie w trakcie remontu. Od razu zadzwonili do wydziału archeologicznego, który wkrótce przekonał się, że na działce znajduje się starożytny grobowiec.

 

W grobowcu z czasów rzymskich znajdowało się osiem nisz, a w sześciu z nich wciąż leżały nienaruszone urny. Na dwóch naczyniach wyryto imiona zmarłych: Hispanae i Senicino. 

Najstarsze wino na świecie

- Miejscy archeolodzy szybko zorientowali się, że grobowiec jest niezwykły, ponieważ nie został splądrowany - powiedzieli naukowcy z Uniwersytetu w Kordobie, cytowani przez portal gazety "The Guardian".

 

ZOBACZ: Niesamowite odkrycie we Włoszech. Na miejscu niebieskie ściany

 

W jednej z urn naukowcy znaleźli czerwono-brązowy płyn. Początkowo sądzono, że jest to woda, która dostała się do środka w wyniku zalania. Wkrótce przekonano się jednak, że to starożytne wino, które pozostało nienaruszone od 2 tys. lat. 
 
José Rafael Ruiz Arrebola, chemik organiczny z Uniwersytetu w Kordobie, który kierował pracami powiedział, że wino zawiera pierwiastki chemiczne bardzo podobne do tych występujących w dzisiejszych trunkach. 

Chociaż wino jest w kolorze czerwono-brązowym to naukowcy ustalili, że jest to wino z białych winogron. Barwa zmieniła się w wyniku zachodzących przez wieki reakcji chemicznych. 

Najstarsze wino i perfumy na świecie

Przed tym odkryciem najstarszym winem zachowanym w stanie płynnym była butelka wina ze Speyer, wydobyta z rzymskiego grobowca w 1867 r. Jest datowana na około 325 r. n.e. 


O grobowcu z Carmony zrobiło się głośno już w ubiegłym roku. W jednej z urn umieszczono płócienny woreczek zawierający trzy bursztynowe paciorki i małą kryształową buteleczkę. W buteleczce znaleziono najstarsze na świecie perfumy.  

 

ZOBACZ: Imponujące wyniki pracy badaczy. Odkrycie sprzed pięciu tysięcy lat

 

Zgodnie z wynikami analiz chemicznych przeprowadzonych przez Uniwersytet w Kordobie, perfumy miały zapach paczuli i olejku eterycznego otrzymywanego z rośliny pochodzenia indyjskiego - Pogostemon cablin, szeroko stosowanej we współczesnej perfumerii.

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie