Nowy plan Joe Bidena. Zyska na nim pół miliona imigrantów

Świat
Nowy plan Joe Bidena. Zyska na nim pół miliona imigrantów
AP/Susan Walsh
Joe Biden

Administracja prezydenta Joe Bidena zezwoli niektórym imigrantom na ubieganie się o obywatelstwo amerykańskie. Dotyczy to około 500 tys. osób, które są małżonkami obywateli USA i mieszkają w Stanach od co najmniej 10 lat.

O amerykańskie obywatelstwo będzie mógł ubiegać się imigrant, który mieszka w USA od co najmniej 10 lat i jest w związku małżeńskim z Amerykanką lub Amerykaninem - informuje portal BBC.

 

Zaznaczono, że jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, wówczas imigrant będzie miał trzy lata na złożenie wniosku o zieloną kartę i otrzymanie tymczasowego pozwolenia na pracę. W tym czasie będzie on chroniony przed deportacją.

 

Około 50 tys. dzieci imigrantów, którzy są w związku małżeńskim z obywatelem USA, może także potencjalnie zakwalifikować się do tego procesu - poinformowali urzędnicy Białego Domu.

Plan prezydenta USA Joe Bidena

Plan Bidena nie określa, jak długo para musi być związku małżeńskim. Jednak osoby, który zawarły ślub po 17 czerwca nie będą mogły skorzystać z tego prawa.

 

Według urzędników proces zostanie otwarty do końca lata. Opłaty za złożenie wniosku nie zostały jeszcze ustalone.

 

Biden przedstawi szczegóły planu w 12. rocznicę wprowadzenia program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) przez prezydenta Baracka Obamę. Dyrektywa ta wyklucza deportacje imigrantów przybyłych do USA jako dzieci, daje im możliwość legalnej edukacji oraz podejmowania pracy.

 

Prezydent USA ma ogłosić także nowe przepisy, które umożliwią niektórym beneficjentom DACA i innym młodym imigrantom łatwiejsze ubieganie się o wizy pracownicze na dłuższy okres. Oznacza to przyznanie imigrantom mocniejszej ochrony niż pozwolenia na pracę oferowane przez DACA. Obecnie DACA nie przyjmuje nowych wniosków.

 

ZOBACZ: USA. Donald Trump kpi z Wołodymyra Zełenskiego. "Najlepszy sprzedawca"

 

Na początku czerwca prezydent Biden zawiesił możliwość ubiegania się o azyl imigrantom, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Organizacje broniące praw imigrantów pozwały administrację USA w związku z wprowadzeniem tej dyrektywy.

 

Joe Biden obiecywał uczynić amerykański system imigracyjny bardziej sprawiedliwym. Sondaże pokazują, że kwestia imigracji jest głównym zmartwieniem wielu wyborców przed listopadowymi wyborami prezydenckimi.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie