Donald Tusk uderza w PiS. "W Polsce nie musi nic organizować"

Polska
Donald Tusk uderza w PiS. "W Polsce nie musi nic organizować"
PAP/Radek Pietruszka
Donald Tusk opublikował nowy wpis. Wspomniał o Rosji i PiS

"Rosja organizuje i finansuje w wielu państwach Europy kampanię nienawiści i strachu opartą na kłamstwie i dezinformacji, prowadzącą do konfliktów wewnętrznych i chaosu. W Polsce nie musi nic organizować. Jest PiS - napisał w serwisie X Donald Tusk.

Premier Donald Tusk prawdopodobnie odniósł się do nowego spotu PiS, w którym skrytykowano jego rząd za politykę migracyjną. We wtorek rano Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w mediach społecznościowych nagranie, w którym pokazano m.in. osoby o ciemnym kolorze skóry z oczami zasłoniętymi czarnymi paskami. 

Donald Tusk zabiera głos ws. PiS. W tle kontrowersyjny spot

Na filmie słychać m.in. fragmenty wypowiedzi szefa rządu, mówiącego że "Polska będzie beneficjentem paktu migracyjnego" oraz "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy musieli przyjmować migrantów z innych kierunków. W polskich domach będzie lepiej". Następnie rozlega się pytanie lektora: "Czemu się nie uśmiechacie?".

Nagranie wywołało ostre reakcje niektórych internautów, którzy zarzucili partii, że materiał może doprowadzić do ataków na tle rasistowskim. W sprawie spotu interweniowali też politycy partii Razem, którzy przekazali, że ugrupowanie złoży zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez PiS.

"Czemu się nie uśmiechacie". Partia Razem zapowiada zawiadomienie

Jak wyjaśniła Magdalena Biejat, chodzi o przestępstwo, o którym mowa w art. 256 par. 1 i 2 Kk, tj. nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych i rasowych oraz produkowanie i prezentowanie nagrań propagujących takie treści; a także w art. 257 Kk, a więc publiczne znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności etnicznej i rasowej.

 

- Nie ma i nie będzie naszej zgody na szerzenie nienawiści wobec osób o innym kolorze skóry i innej przynależności etnicznej. Prawo i Sprawiedliwość musi wreszcie odpowiedzieć za wpuszczanie do debaty publicznej tego rasistowskiego ścieku - podkreśliła wicemarszałkini Senatu.


Według Adriana Zandberga spot jest "ohydnym i nieodpowiedzialnym szczuciem", co zakazane jest przez polskie prawo. - Chcę, żeby jasno wybrzmiało to w budynku polskiego parlamentu: w Polsce żyją, mieszkają, pracują i płacą podatki ludzie o różnym kolorze skóry, w tym także o takim kolorze, który nie podoba się Prawu i Sprawiedliwości - stwierdził lider partii Razem.

Nina Nowakowska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie