Zakaz wjazdu starszych aut do Warszawy. Wiadomo, co z nalepką

Polska
Zakaz wjazdu starszych aut do Warszawy. Wiadomo, co z nalepką
Alik Keplicz/AP
Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca

Od 1 lipca w Warszawie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Stołeczny ratusz przekonuje, że zdecydowana większość kierowców nie musi podejmować żadnych działań - ani rejestrować swojego pojazdu, ani starać się o specjalną nalepkę. Są jednak i tacy, którzy muszą to zrobić.

Strefa Czystego Transportu zacznie obowiązywać w Warszawie od 1 lipca.

Warszawa. Zakaz wjazdu starszych aut. Co z nalepką?

"Już dziś kierowcy mogą szybko sprawdzić swoje auta pod kątem zgodności z wymogami strefy" - informują władze miasta. Na stronie ZDM uruchomiono zakładkę "Sprawdź swój pojazd", gdzie można sprawdzić, czy dany samochód może wjechać do strefy.

 

Stołeczny ratusz przekonuje, że "aż 97 proc. posiadaczy aut nie musi podejmować żadnych działań - nie potrzebuje się rejestrować ani starać o nalepkę".

 

Zakaz wjazdu do Strefy Czystego Transportu dotyczyć będzie aut benzynowych starszych niż wyprodukowane w 1997 roku oraz z silnikiem diesla starszych niż z 2005 roku.

 

ZOBACZ: Tragiczny finał policyjnej interwencji. Mężczyzna zmarł po podaniu leków

 

"Szacunki pokazują, że wymogów SCT obowiązujących od 1 lipca nie spełnia tylko około 3 proc. pojazdów poruszających się po Warszawie" - informują władze stolicy i zaznaczają, że około połowa z nich to auta "kwalifikujące się do jednego z kilku rodzajów tzw. wyłączeń".

Strefa Czystego Transportu. Kto może starać się o wyłączenie?

Osoby fizyczne, czyli mieszkańcy, muszą spełnić wymogi - mieszkać i rozliczać podatki w Warszawie, być seniorem, posiadać europejską kartę parkingową, otrzymać wyłączenie dla pojazdu specjalnego lub historycznego. O wyłączenie mogą też się starać firmy, które mają siedzibę bądź rozliczają podatki w Warszawie, posiadają kartę europejską, lub mają samochód specjalny albo historyczny.

 

Osoby zamieszkałe w Warszawie i płacące podatki w stolicy zwolnione będą ze spełniania wymagań strefy w dwóch pierwszych etapach jej wprowadzania. Reguły SCT dotyczyć ich będą dopiero od stycznia 2028 roku - wówczas nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem diesla starszym niż 14 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 23 lata.

 

ZOBACZ: Zbadali konie wożące trustów do Morskiego Oka. Zaskakujące wyniki

 

Ten wyjątek ma zastosowanie w przypadku osób, które przed 1 stycznia 2024 roku były właścicielami swoich pojazdów. Wprowadzony zostanie również dodatkowy wyjątek dla seniorów (osób, które do końca 2023 roku ukończyły 70 lat), o ile przed 1 stycznia 2024 roku były właścicielami swoich pojazdów.

Zakaz wjazdu starszych aut do Warszawy. Kogo nie dotyczy?

Od wymogów przewidziane są dodatkowe wyjątki. Dotyczą wyłączeń ustawowych: dla służb, pojazdów, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością, czy też np. dla autobusów szkolnych. Po strefie poruszać się mogą pojazdy zabytkowe i historyczne a także specjalne - jak karawan, czy pomoc drogowa.

 

Gmina może zezwolić na okazjonalny wjazd do strefy - do wykorzystania przez cztery dni w roku. Wnioski o wyłączenie można składać przez internet.

 

Obszar SCT obejmować będzie siedem procent powierzchni Warszawy

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie