Wyciek ropy w pobliżu kultowej wyspy. Miały być tłumy turystów

Świat
Wyciek ropy w pobliżu kultowej wyspy. Miały być tłumy turystów
PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG
Wyciek ropy naftowej w Singapurze. Zalana luksusowa plaża

U wybrzeży południowego Singapuru doszło do wycieku ropy. Substancja zalała m.in. brzegi kultowej wyspy Sentosa, która słynie z pięknych plaż i turystycznych atrakcji. Trwa usuwanie skutków wycieku.

Jak podaje Reuters, ropa naftowa rozprzestrzeniła się już poza obszar luksusowego kurortu, docierając do okolicznego rezerwatu morskiego oraz innych części wyspy Sentosa. Według Urzędu Morskiego i Portowego Singapuru (MPA) ropa przedostała się również do wód wewnątrz wyspy, na której znajdują się luksusowe hotele, pola golfowe i park rozrywki Universal Studios Singapore.

Singapur. Wyciek ropy w pobliżu turystycznej wyspy

Do wycieku doszło przy terminalu Pasir Panjang, który znajdujące się niecałe 10 kilometrów od Sentosy, po tym jak w piątek po południu holenderska pogłębiarka uderzyła w bunkrowiec pod banderą Singapuru. Wspomniany urząd przekazał, że część oleju z uszkodzonego zbiornika ładunkowego na bunkrowcu wyciekła do wody, choć "uszkodzony zbiornik  został odizolowany, a wyciek - opanowany".

 

ZOBACZ: Erupcja wulkanu w turystycznym raju. Słup pyłu miał 2 kilometry

 

Niestety, jak podaje Reuters, od tego czasu część paliwa rozprzestrzeniła się w wyniku prądów pływowych. Do zdarzenia doszło akurat na początku długiego weekendu świątecznego, podczas którego zarówno miejscowi, jak i turyści zwykli tłumnie odwiedzać wyspę. 

 

Choć nie oszacowano jeszcze, jak duże szkody środowiskowe spowodował wyciek, lokalni ekoaktywiści z grupy Marine Stewards już opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcia pokrytych ropą linii brzegowych oraz zwierząt.

Trwa usuwanie skutków. Aktywiści alarmują

W poniedziałek przy usuwaniu skutków na plażach Sentosy pracowało blisko sto osób. Choć plaże pozostają otwarte dla odwiedzających, na części z nich zabronione jest pływanie i uprawianie sportów wodnych. Niedostępne dla zwiedzających są również okoliczne wyspy Łazarza i Kusu.

 

ZOBACZ: Włochy. Aktywiści klimatyczni zabarwili wodę w kanałach i rzekach pięciu miast

 

- Wyciek ropy to narastająca katastrofa ekologiczna, która wpływa na niektóre z najważniejszych i najbardziej różnorodnych biologicznie morskich obszarów chronionych i obszarów rybackich w regionie - podsumował Heng Kiah Chun, przedstawiciel Greenpeace z regionu.

 

Nina Nowakowska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie