Ukraina. Giorgia Meloni zdecydowanie o Rosji. "Zmusimy ją do kapitulacji"

Świat
Ukraina. Giorgia Meloni zdecydowanie o Rosji. "Zmusimy ją do kapitulacji"
PAP/EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE / POOL
Meloni wspomniała o kapitulacji Rosji podczas ukraińskiego Szczytu Pokojowego

- Jeśli Rosja nie zgodzi się na warunki Ukrainy, zmusimy ją do kapitulacji - powiedziała premier Włoch podczas szczytu pokojowego ws. Ukrainy. Giorgia Meloni stwierdziła, że Władimir Putin będzie mógł albo przystać na warunki ugody, albo się poddać.

- Rosja będzie zmuszona się poddać, jeśli Kreml nie zgodzi się na warunki pokojowe - oświadczyła premier Włoch Giorgia Meloni podczas drugiej sesji szczytu pokojowego. 


Jak zaznaczyła, obrona Ukrainy jest możliwa tylko przy zjednoczonych wysiłkach wszystkich społeczności międzynarodowych. Dodała, że Władimir Putin jest w błędzie sądząc, że pokój oznacza "kapitulację Ukrainy" i stwierdziła, że może dojść do odwrotnej sytuacji. 

Ukraina. Giorgia Meloni zdecydowanie o Rosji. "Zmusimy ją do kapitulacji"

- Mylenie pokoju z podporządkowaniem stworzyłoby niebezpieczny precedens dla wszystkich. Dzisiejsza konferencja stanowi odważną inicjatywę, która demontuje pewną narrację propagandową - stwierdziła.  
 
- Jeśli Rosja nie zgodzi się na warunki Ukrainy, zmusimy ją do kapitulacji – zapowiedziała. 

 

ZOBACZ: Szczyt pokojowy w Szwajcarii. Andrzej Duda: Rosja nie działa sama


Premier Włoch podczas swojej przemowy zdradziła, co m.in. było tematami rozmów szczytu pokojowego w Szwajcarii oraz, co znalazło się w końcowym dokumencie. Meloni wspomniała m.in. o bezpieczeństwie jądrowym, "żywnościowym" i bezpieczeństwie dzieci wysiedlonych z Ukrainy. 

Szwajcaria. Zakończył się szczyt pokojowy

Dwudniowy szczyt pokojowy zorganizowany w Szwajcarii zakończył się 16 czerwca. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele ponad 100 państw. Do stołu obrad nie zaproszono Rosji, co większość polityków uznała za słuszną decyzję.  


Jak poinformowało czeskie MSZ, ważniejszym powodem od rozmów pokojowych, było zaprezentowanie Rosji i całemu światu jednoznacznego poparcia dla Ukrainy

 

ZOBACZ: Ukraina negocjowała z Rosją na początku wojny. Ujawniono tajne zapisy


Na zakończenie obrad opublikowano dokument podsumowujący rozmowy liderów państw. "Droga do pokoju wymaga udziału wszystkich stron, ale podstawą uzgodnień powinno być poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy" - napisano.


Określono także warunki, na jakich powinna odbywać się żegluga handlowa na Morzu Czarnym i Azowskim, a także zaznaczono, że wszyscy jeńcy wojenni "muszą zostać uwolnieni w drodze całkowitej wymiany". Z kolei bezprawnie zatrzymani mają zostać "zwróceni Ukrainie". 


Wydany dokument podpisała większość państw uczestnicząca w szczycie. Nie zrobiły tego jednak m.in. Indie i Arabia Saudyjska.  

Karina Jaworska / mak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie