Polska - Holandia na Euro 2024. Sensacja była o krok

PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Euro 2024. Mecz Polska - Holandia

Polska przegrała z Holandią 1:2 w pierwszym meczu Euro 2024. Gola na 1-0 w 16 minucie zdobył Adam Buksa. Polacy odważnie atakowali, ale rywale okazali się skuteczniejsi w decydujących momentach. Kolejna szansa na zwycięstwo już 21 czerwca czerwca w meczu z Austrią.

Spotkanie Holandii z Polską na Volksparkstadion rozpoczęło się o godz. 15:00. Polska remisowała z Holandią 1:1. Holendrzy od pierwszej minuty ruszyli do przodu i gdy wydawało się, że jako pierwsi otworzą wynik spotkania, to w 16. minucie Adam Buksa pokonał bramkarza rywali. "Oranje" jeszcze mocnej rzucili się do ataku i dopięli swego w 29. minucie. Cody Gakpo uderzył zza szesnastki. Piłka niefortunnie odbiła się od Bartosza Salomona, czym zmyliła Wojciecha Szczęsnego i wpadła do bramki.

Od początku drugiej połowy Holendrzy rzucili się do agresywnych ataków i chcieli jak najszybciej wyjść na prowadzenie. Polacy też atakowali. Najbliżej szczęścia był Nicola Zalewski, gdy w 62 minucie uderzył ze skraju pola karnego. Reprezentant Polski przeniósł jednak piłkę wysoko nad poprzeczką.

Kilka minut później to Holandia wyszła na prowadzenie. W 83 minucie Wout Weghorst urwał się Bartoszowi Salamonowi i pokonał Wojciecha Szczęsnego płaskim strzałem.

W 89 minucie Polacy byki blisko wyrównania. Bart Verbruggen instynktownie obronił strzał Karola Świderskiego. To była doskonała okazja na wyrównanie! Biało-Czerwoni przegrali, ale pokazali się z bardzo dobrej strony, co napawa optymizmem przed kolejnymi spotkaniami. Kolejnymi rywalami Polski w grupie D będą Austria (21 czerwca) i Francja (25 czerwca).

W poniedziałek, w drugim meczu grupy D Francja zagra z Austrią.

Bezpośredni awans do fazy pucharowej uzyskają po dwie czołowe drużyny z sześciu grup oraz cztery najlepsze ekipy, z tych sklasyfikowanych na trzeciej pozycji. Podopiecznych trenera Michała Probierza czeka więc trudne, ale nie niemożliwe zadanie.

ZOBACZ: Bożydar Iwanow: Wolę punkt niż "ósmy cud świata"

Michał Probierz: Zabrakło nam cwaniactwa

Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz powiedział po porażce z Holandią, że jego drużynie "zabrakło w końcówce spotkania cwaniactwa". - Na pewno jednak nie powiedzieliśmy tutaj ostatniego słowa - dodał.

- Powiedziałem piłkarzom w szatni po meczu, żeby podnieśli głowy. Ten mecz, mimo porażki, jest dobrym prognostykiem. Niech zawodnicy wierzą, że idziemy w dobrym kierunku. Dzisiaj zabrakło nam cwaniactwa w końcówce, ale byliśmy dobrze poukładanym zespołem - powiedział Probierz na konferencji prasowej.

ZOBACZ: Euro 2024. W meczu Albanii z Włochami padła najszybsza bramka w historii imprezy

- Na pewno nie poddamy się. Trzeba robić wszystko, żeby wygrać te dwa kolejne mecze. Wierzymy, że jeszcze bardziej postawimy się w nich jako zespół - dodał.

Składy:

Polska: Wojciech Szczęsny - Jan Bednarek, Bartosz Salamon (87. Bartosz Bereszyński), Jakub Kiwior - Przemysław Frankowski, Taras Romanczuk (55. Bartosz Slisz), Piotr Zieliński (78. Jakub Piotrowski), Kacper Urbański (55. Karol Świderski), Sebastian Szymański (46. Jakub Moder), Nicola Zalewski - Adam Buksa.

Holandia: Bart Verbruggen - Denzel Dumfries, Stefan de Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Ake (87. Micky van de Ven) - Jerdy Schouten, Tijjani Reijnders, Joey Veerman (62. Georginio Wijnaldum) - Xavi Simons (62. Donyell Malen), Memphis Depay (81. Wout Weghorst), Cody Gakpo (81. Jeremy Frimpong).