Azja. Śmiertelne żniwo upałów. Tragedia podczas pielgrzymki do Mekki

Świat Aleksandra Boryń / mak / Polsatnews.pl
Azja. Śmiertelne żniwo upałów. Tragedia podczas pielgrzymki do Mekki
AP Photo/Rafiq Maqbool
Pielgrzymi umierają podczas drogi do Mekki

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie MSZ. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Śmierć sześciu spośród 14 osób bezpośrednio powiązano z upałem. O tragedii poinformowało jordańskie MSZ. Zmarli to obywatele Jordanii. 

Azja. Upały wykańczają pielgrzymów w drodze do Mekki

Hadżdż to pielgrzymka duchowa, która oczyszcza duszę z grzechów i zapewnia jej uczestnikom darowanie win. Jest to jeden z pięciu obowiązków w islamie, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i postu. Pielgrzymkę powinien odbyć - każdy wierny - co najmniej raz w życiu, jeśli ma na to niezbędne środki. 

 

Pielgrzymka odbywa się od 14 do 19 czerwca. Tegoroczna aura pogodowa nie sprzyja wiernym. W czwartek saudyjskie ministerstwo zdrowia wydało ostrzeżenie dotyczące wysokiej temperatury. Resort zaapelował do pielgrzymów, aby dbali o częste nawadnianie organizmu oraz unikali przebywania na zewnątrz w godzinach największego upału. 

 

Jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że w związku z bardzo wysokimi temperaturami zmarło kilkunastu pielgrzymów z tego kraju. Wśród 14 osób, co najmniej w sześciu przypadkach powodem był udar cieplny wywołany panującymi temperaturami.

 

Władze Jordanii podkreśliły, że współpracują z odpowiednimi organami w Dżuddzie, by możliwie szybko przetransportować ciała pielgrzymów. 

 

ZOBACZ: Potężna fala upałów w Grecji. Nie żyje kolejny turysta

 

Według informacji przekazanych przez szefa irańskiego Czerwonego Półksiężyca Pirhossein Koolivand zmarło również kilku obywateli Iranu. Na tę chwilę jest mowa o co najmniej pięciu zgonach. 

 

W poniedziałek - zdaniem meteorologów - w Mekce temperatura może sięgnąć nawet 47 stopni Celsjusza.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie